Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са изводите от първото в България изследване на родителския активизъм?

Галина Маркова: Не само има родителски активизъм, но той е доста развит

Д-р Галина Маркова, ръководител на Центъра
Снимка: НОУ-ХАУ център за алтернативна грижа за деца, НБУ

"Изключването на родителите е присъщо за всички сектори. Те предпочитат да работят с детето и родителят да не е включен.“

Това споделя в ефира на "Нашият ден“ Галина Маркова – ръководител на Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца към Нов български университет и доктор по социална работа.

Родителите активисти, независимо дали боядисват класни стаи, или се борят за национална детска болница, са част от тези процеси и затова са наблюдавани с интерес от хората от Ноу-хау центъра.

Наскоро приключи изследване, което е и първото за страната ни изследване на родителския активизъм. То идентифицира 61 родителски организации, мрежи и отделни родители-активисти в областта на здравеопазването, на образованието и на социалните политики.

Родителският активизъм е важно съвременно социално явление, което представлява съществен, макар и подценяван, инструмент за постигане на промяна.

Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рая Баева и Елена Веселинова – събрани да пътуват

Елена Веселинова е студент по медицина в СУ "Св. Климент Охридски", а Рая Баева – студент по фармация.   Специализация в Тунис – пустиня, оазиси, бедуини и камили. В Италия – "студентска" Болоня и "аристократична" Флоренция. История на фармацията – между Гален и Баба Яга. Спонтанно и интересно посещение в Будапеща – на бяло вино и газирана вода...

публикувано на 16.12.24 в 11:46

Българската иновация, която променя подхода към качеството на водите

Хюсеин Йеменджиев , преподавател от Бургаския университет, е един от хората, които дават пример в България за успешен трансфер на научни иновации в бизнеса. Неговата компания, EnovaH2O, създава иновационни решения за мониторинг на качеството на водите и през 2018 година печели наградата за най-добър стартъп в Европа в категорията "Вода". В..

обновено на 16.12.24 в 11:15

Инициативата "Реките на София" преосмисля връзката на града с реката

В Дома на киното на 17 декември с вход свободен от 19:20 ч. ще се състои премиерата на късометражния филм "Реките на София", представен от фондация "Колективът". За документалния филм и инициативата на "Колективът" за реките на София, която стартира преди пет години с едноименния фестивал разговаряме в "Нашият ден" с арх. Мартин Янков от..

публикувано на 16.12.24 в 11:01

Нарушената власт на традиционните медии

В рубриката " Въпреки мрежата "  гостува Иглика Иванова , член на УС на Коалицията за медийна грамотност с фокус върху европейската и национална политика в областта на медийната грамотност. Тя ни гостува в качеството си на редактор на българската версия на " Уикипедия " . Защо ще говорим за "Уикипедия"? Защото, най-вероятно, изобщо не сме..

публикувано на 16.12.24 в 09:05

Барселона, където сякаш е родена Коледа

Барселона по Коледа - това е едно платно, чийто художник е светлината. Тя танцува с времето и цветовете. Градът, който винаги пулсира с динамиката от туристите, забързания начин на живот, културата и морския бриз, през декември е обгърнат от едно меко, почти интимно вълшебство. Слънчевият вятър носи аромата на испанския коледен сладкиш турон, на..

публикувано на 16.12.24 в 08:58