Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Човекът, следи на фронта – рисунки на Борис Денев

Една бележита дата – 140 години от рождението на един от най-големите български художници Борис Денев се отбелязва тази година с няколко значителни събития. 

С голяма изложба Художествената галерия във Велико Търново – именувана "Борис Денев", постави началото на тези чествания. 

В галерията на "Шипка" 6 към Съюза на българските художници е подредена една експозиция, представяща една изключително стойностна страна от творчеството на бележития ни художник, назована: "Човек/ът, следи на фронта" – рисунки на Борис Денев, посветена също на 140-годишнината от неговото рождение. 

Автор на стотици пейзажи, голяма част от родния Велико Търново, портрети  и композиции с исторически, библейски и военни сюжети, създател на хиляди рисунки, Борис Денев е участвал в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Като военен кореспондент, той рисува човешките "стаени" моменти между затишията от сраженията, увековечава с ескизи, скици, рисунки бойната слава на България.

Как вижда войната Борис Денев и кое е "Човекът в Неговото творчество" – това е въпросът към Мартин Митев, директор на Художествената галерия във Велико Търново, куратор на изложбата.

Снимки – ХГ "Борис Денев" - Велико Търново

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29