Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тайният живот на растенията

Снимка: Pexels

В андерсеновата приказка "Цветята на малката Ида" цветята си говореха и ходела на бал и вероятно няма дете, което да не се е опитвало да изненада растенията и да ги хване, докато си общуват.

Засега няма данни цветята да танцуват полка и мазурка, но науката е засякла биохимичните сигнали, посредством, които те общуват и си говорят.
"Учените са засекли над 50 думи, с които общуват. Не думи както ги разбираме ние, разбира се, става въпрос за биохимични сигнали – най-вече такива, с които се предупреждават за навлизането в чуждо пространство и засенчване.

При това растенията общуват не само помежду си, а и с гъбите, обитаващи кореновата им система. Става въпрос за тъй наречената микориза, която създава толкова многопластова и взаимосвързана система, че я наричат "Wood Wide Web" (подобно на www – World Wide Web)". За тези научни факти увлекателно разказва Галя Петрова, доктор по генетика, асистент към катедра Биология на Медицински университет, София, както и учител по Биология в НПМГ.

Орфеево цвете (Родопски силивряк)
В докторската си дисертация д-р Петрова изследва прочутото орфеево цвете или родопски силивряк – предледников реликт, чиято "възраст" е по всяка вероятност над 2 милиона години. Силиврякът е част от малобройната груба около 300-350 вида в света, възкръсващи растения. Уникалното при тях е, че те преживяват периоди на засушаване в напълно неактивна фаза, наречена анабиоза (мнима смърт), в която изглеждат сухи и умрели, но при съвсем малко влага, се възраждат и се възстановяват, напълно неувредени.
Подобен механизъм, разбира се, е обект на интерес от учените, които се опитват да си обяснят действието му.


Има хипотеза, че с климатичните промени това ще са водещите растения на Земята. Преживявали различни катаклизми, те ще се справят и с потенциално екстремно засушаване и горещини.

Д-р Галя Петрова е един от лекторите на събитието на "Рацио" "Тайният живот на растенията" на 17 юли в кино Cabana.

Снимки: Pexels
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

До Бора Бора се пътува най-малко три дни, но си струва!

Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му е разположен застинал вулкан. По последни данни коренните жители, които са родени сред дивната му красота са близо 9 хиляди души. Наричат Бора Бора най-красивия остров на света. Когато..

публикувано на 02.11.24 в 12:15
Деканът на Физическия факултет проф. дфзн Георги Райновски (в средата), Ивайло Младенов и Ани Костова

135 години отбелязва Физическият факултет на СУ "Климент Охридски"

По повод 1-ви ноември, Деня на народните будители, екипът на предаването "Следобед за любопитните" гостува на Физическия факултет на СУ. Тази година факултетът отбелязва 135 години от създаването си и 70 години от членството на България в ЦЕРН и 25 години от присъединяването на България към него. Факултетът има водещо място в работата на..

публикувано на 01.11.24 в 14:39

Църква и власт – имперски практики

"Третият Рим и Църквата" е тема и на новия том в изследването на българския монах Калистрат Зогграфски от Атон. Заедно с Митко Новков, публицист и културолог, и с Иван Йовчев, главен асистент от Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Говорим за Църквата като проекция на Божия промисъл на Земята, но и за институционалните ѝ падения и..

публикувано на 01.11.24 в 09:26
Светлана Нанчева и Юрий Анджекарски

Технологии на доброто или как добрите каузи да станат добри практики

Сдружение "Професионален форум за образованието" започна нов проект, насочен най-вече към младите, желаещи да отделят време и енергия за общественополезни цели. Първото събитие по проекта беше форум на 24 октомври с участието на ученици и студенти от София, както и организации, занимаващи се с различни социални каузи и доброволчество, които..

публикувано на 31.10.24 в 09:00
Наталия Ромалийска

Таврийската българка Наталия Ромалийска: Виждам си бъдещето тук

Наталия гостува в предаването "За думите" на 29 октомври – Ден на бесарабските българи. Държи в името на празника да се споменават и българите от Таврия (българските преселници от Бесарабия, царска Русия, които след 1856 г. попадат в пределите на Княжество Молдова и след няколко години, принудени от лошото отношение на молдовската власт и подмамени..

публикувано на 30.10.24 в 16:37