Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изабела Шопова разказва "Приказки от Горната и Долната земя"

Снимка: @ColibriBooks

Приключението е това, което ти се случва тогава, когато плановете ти се провалят, казва писателката Изабела Шопова. Тя има толкова много истории за разказване именно поради тази причина – защото светът, който обикаля от десетилетия, при това в компанията на дъщеря си, я впуска в приключения, вместо да следва плановете ѝ.

След "На изток – в рая", "На запад от рая", "На юг от разума", "Подир сянката на кондора" и "Самоучител за преднамерено убийство на скуката", авторката предлага на читателите новата си сага – "Приказки от Горната и Долната земя". В тях тя описва пътешествията си и подчертава уж въображаемата линия на екватора, която разделя глобалното село, от което сме част, на Горна и Долна махала. Това истинско геополитическо противопоставяне в света е колкото политико-икономическо, толкова и културно-религиозно, езиково, еко и метеорологично.

"Оказва се, че това е един абсолютно различен свят, който малко или повече е пазен в тайна по простата причина, че малцина от жителите на Горната земя пътуват в Долната земя и имат възможност да я опознаят. И така, в нашите постоянни обиколки на света, защото това е съдбата на българите, които живеят в Австралия – при всяко наше завръщане у дома ние всъщност правим обиколка на света, имах възможност полека-лека, малко по малко, да опозная южния свят и да видя, че има едно много голямо глобално противопоставя между Севера и Юга, което като че ли не е така официално признато. На това противопоставяне, на тези разлики аз посветих приказките си, книгата, затова и я разделих по този начин – за да подчертая тези разлики и да позволя на читателя също да ги оцени", обясни в "Артефир" Изабела Шопова.

Двете с дъщеря ѝ са горномахленки в Долната земя – съвременни номадки с три паспорта, които говорят и три езика, но националността им е неясна. Достатъчна причина пътуванията им да се объркващи и скандални, винаги в двете крайности – на пълния контрол, но и на още по-всеобхващащия релакс. Именно от тях човек може да научи, че по-важният въпрос, особено за хората на път по света, е не "Откъде съм?", а Къде отивам?".

За читателите на "Приказки от Горната и Долната земя" маршрутът е ясен. Всичко започва с Горната земя, т.е. Русия от 2009 година с безумната ѝ бюрокрация и красотата на московските ѝ църкви, преминава към Поднебесната империя – тук са Хонконг и комунистическия китайски "рай", оттам поема към либералната Ниска земя, а десет години по-късно действието вече се развива в Чернобил. През 2015 година приказките достигат Долната земя, и по-конкретно – Буенос Айрес с футбола, тангото и живописните си улици. Следва супердолният край на Аржентина и на планетата, Ушуая, където Изабела Шопова минава през южните островни земи Нова Каледония, Роторуа, Вануато, Нумея, Маре. А накрая се завръща в Бризбън и разказва за своята Австралия и нейните уроци по щастие.

В звуковия файл от Изабела Шопова можете да чуете повече за това:
• какво в действителност означава да си горномахленка в Долната земя;
• какво не трябва да прави човек в Амстердам, и то ако се озове в бар с име, подобно на "Минус 40 градуса";
• какво точно представлява истинското противопоставяне в света;
• как жителите на Австралия, докато си даряват усмивки, позитивни мисли и енергия, всъщност си подаряват щастие.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30

Преживей последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова

"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа  Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..

публикувано на 22.11.24 в 16:19
Елица Георгиева

Елица Георгиева и романът "Одисея на момичетата от Източна Европа"

Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния  "Космонавтите само минават" ...

публикувано на 22.11.24 в 15:22