Христина Атанасова е част от огромната българска емиграция в САЩ и дълги години живее в Лос Анжелис. Тя е преподавател по английски език и преводач. Автор е на 12 книги, посветени на българското изкуство. Тя организира много събития в САЩ и по конкретно в Лос Анжелис за популяризиране на ролята на България за спасяването на българските евреи.
Нейният свекър Боян Атанасов в началото 40-те години на миналия век е бил втори секретар в посолството на Царство България във Франция. Тогава той е едва 28-годишен, но въпреки това организира изтеглянето и закрилата на голяма част от български евреи от Париж в България. Настанява ги в легацията и след две седмици на трудни разговори с германски институции успява да ги качи на три специални пътнически вагона за София.
Христина Атанасова с болка споделя, че независимо от факта, че са известни имената 7 - 8 български дипломати, които са спасявали евреи Министерство на външните работи все още не може да постави паметен знак в тяхна памет. Тя настоява, че е важно за поколенията, че техните предци са помагали и са били човеколюбиви и са спасявали хора в беда.
Историята на Мери Натан
Мери Натан е родена в Полша и след като преминава през ада на няколко концлагера, тя успява да замине за САЩ, където и до сега живее.
Тя едно от онези 500 еврейски деца преживели ужасите на Холокоста и останали без родители, които съпругата на президента Рузвелт осиновява.
Книгата "Кошмари и усмивки" е поразителен, достоверен разказ за невъобразимите ужаси през Втората световна война. Фактът, че тези преживявания са описани от едно малко момиче, тогава едва десетгодишно, прави от тази история един от най-завладяващите и уникални документи за епохата. Това е завладяваща история да смразяващите нацистки деяния; на болезнени избори и неспирна скръб; но е и необичайно възвисяващ разказ за триумфиращия човешки дух във време на безумия. Финалната част на книгата описва вече мирния живот, като се редуват нови приключения, разказани искрено, с чувство за хумор и самоирония, достигащи до точни и мъдри изводи и обобщения.
Мери Натан подарява авторските права на книгата си на семейство Атанасови с амбицията, тя да може да се разпространява в българските училища, за да могат децата да се гордеят с това което България е направила за спасяването на евреи.
"Моята роля беше да бъда неин езиков редактор, а моят съпруг беше стилистичен редактор на книгата ѝ. И той написа предговора, който тя много хареса", посочва Христина Атанасова.
Това е първата част на разговора с Христина Атанасова. Продължението очаквайте в следващите издания на "Нашият ден“, за да научите как се развива съдбата на Мери Натан.
Чуйте подробности в звуковия файл.
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg