Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христина Атанасова:

Българските деца трябва да научат за кошмарите и усмивките на Мери Натан

Христина Атанасова  е част от огромната българска емиграция в САЩ и дълги години живее в Лос Анжелис. Тя е преподавател по английски език и преводач. Автор е на 12 книги, посветени на българското изкуство. Тя организира много събития в САЩ и по конкретно в Лос Анжелис за популяризиране на ролята на България за спасяването на българските евреи.

Нейният свекър Боян Атанасов в началото 40-те години на миналия век е бил втори секретар в посолството на Царство България във Франция.  Тогава той е едва 28-годишен, но въпреки това организира изтеглянето и закрилата на голяма част от български евреи от Париж в България. Настанява ги в легацията и след две седмици на трудни разговори с германски институции успява да ги качи на три специални пътнически вагона за София.

Христина Атанасова с болка споделя, че независимо от факта, че са известни имената 7 - 8 български дипломати, които са спасявали евреи  Министерство на външните работи все още не може да постави паметен знак в тяхна памет. Тя настоява, че  е важно за поколенията, че техните предци са помагали и са били човеколюбиви и са спасявали хора в беда.

Историята на Мери Натан

Мери Натан е родена в Полша и след като преминава през ада на няколко концлагера, тя успява да замине за САЩ, където и до сега живее.

Тя едно от онези 500 еврейски деца преживели ужасите на Холокоста и останали без родители, които съпругата на президента Рузвелт осиновява. 

Книгата "Кошмари и усмивки" е поразителен, достоверен разказ за невъобразимите ужаси през Втората световна война. Фактът, че тези преживявания са описани от едно малко момиче, тогава едва десетгодишно, прави от тази история един от най-завладяващите и уникални документи за епохата. Това е завладяваща история да смразяващите нацистки деяния; на болезнени избори и неспирна скръб; но е и необичайно възвисяващ разказ за триумфиращия човешки дух във време на безумия. Финалната част на книгата описва вече мирния живот, като се редуват нови приключения, разказани искрено, с чувство за хумор и самоирония, достигащи до точни и мъдри изводи и обобщения.

Мери Натан подарява авторските права на книгата си на семейство Атанасови с амбицията, тя да може да се разпространява в българските училища, за да могат децата да се гордеят с това което България е направила за спасяването на евреи.

"Моята роля беше да бъда неин езиков редактор, а моят съпруг беше стилистичен редактор на книгата ѝ. И той написа предговора, който тя много хареса", посочва Христина Атанасова.

Това е първата част на разговора с Христина Атанасова. Продължението очаквайте в следващите издания на "Нашият ден“, за да научите как се развива съдбата на Мери Натан. 

Чуйте подробности в звуковия файл. 

Снимка: helikon.bg
По публикацията работи: Наталия Маева
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аркади Шарков

Аркади Шарков: Държавата не покрива напълно своя дял в здравното осигуряване

"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..

публикувано на 21.05.25 в 13:42

Четирима души умират от хепатит всеки ден заради ненавременно лечение

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..

публикувано на 21.05.25 в 13:13

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишен юбилей

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..

публикувано на 21.05.25 в 12:46

По-високи доходи в здравеопазването – неотложна необходимост

В ефира на предаването Lege Artis  Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..

публикувано на 21.05.25 в 12:28
Г-жа Мончева с ученици

Българското училище "Иван Станчов" и мирната битка за самосъзнание и принадлежност

За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..

публикувано на 21.05.25 в 10:30