"За мен е важна силата на разказа, а фотографията е изразното средство, което най-добре го предава. Няколко години бях фотожурналист, отразявах бежанската криза и усетих, че трябва да намеря друг ъгъл, чрез който да говоря за проблемите на бежанците и особено на жените - бежанки“, казва гръцката фотографка, и режисьорка на документални филми Олга Стефату.
Нейната изложба "Chrysalis", която представя портрети на жени - бежанки в Гърция, се открива тази вечер в столичната галерия "Синтезис". Жените, родом от Конго, Камерун, Иран, Ирак, Афганистан и Сирия застават пред нейната камера в златни костюми, изработени от спасително фолио, а кадрите са съпътствани от текстове, които разказват техните истории и пътя им на миграция.
"Χρυσαλλίς е старогръцка дума, която означава последния стадий преди какавидата да се превърне в пеперуда. На гръцки това буквално означава "златен пашкул“ и златните костюми на жените, в които те са снимани, обозначават този пашкул като безопасно място“, обяснява Олга Стефату.
"За всяка жена има създадена уникална рокля, за да може тя да преживее нещо приятно. Този златен костюм е символ на овластяването. Когато го носиш ти се чувстваш силен. Тези жени и бежанците като цяло имат много малко добри спомени от пътуването си към Европа. Исках тяхната сила да бъде видяна", допълва тя.
"Олга намира начин да представи тема, която сме свикнали да виждаме в съвсем различен визуален контекст. Свикнали сме да виждаме бежанците като изтощени, изморени, окъсани хора, докато Олга е успяла да ги представи в една съвсем друга светлина и съвсем друга роля. Тя има дава възможност да се покажат като красиви хора, да разкажат за своите планове, за своето пътуване. Амплитудата между кадрите и разказите е огромна", казва кураторката на изложбата Надежда Павлова.
Олга Стефату посочва, че някои от бежанките вече не са в Гърция, други все още са там. Те са на различни етапи от своето пътуване, но според мен имат голяма нужда от психологическа подкрепа и от възможности. Те имат какво да предложат.
Изложбата на гръцката фотографка ще бъде открита на 20 юли 2023 г. в 19 часа от Ираклис Папайоану, куратор на Музея на фотографията в Солун.
А на следващия ден желаещите могат да се включат в тур в изложбата със самата авторка. На 22 юли 2023 г. в галерията ще бъде с фокус: гръцка фотография и ще предложи няколко лекции.
Изложбата може да бъде видяна до 16 септември 2023 г.
Чуйте Олга Стефату и Надежда Павлова в "Артефир".
Фестивал на детското четене се завърна с второ си издание в SOHO Sofia. Насладата от него включва базар със специална селекция качествени детски книги, множество работилници за деца, визуална култура и време в смислено общуване с хора, горящи за детското четене. Участие във фестивала имат писателката Петя Кокудева и художничката Ина Кьорова, а повече..
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година. Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..
"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..
Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се..
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg