"За мен е важна силата на разказа, а фотографията е изразното средство, което най-добре го предава. Няколко години бях фотожурналист, отразявах бежанската криза и усетих, че трябва да намеря друг ъгъл, чрез който да говоря за проблемите на бежанците и особено на жените - бежанки“, казва гръцката фотографка, и режисьорка на документални филми Олга Стефату.
Нейната изложба "Chrysalis", която представя портрети на жени - бежанки в Гърция, се открива тази вечер в столичната галерия "Синтезис". Жените, родом от Конго, Камерун, Иран, Ирак, Афганистан и Сирия застават пред нейната камера в златни костюми, изработени от спасително фолио, а кадрите са съпътствани от текстове, които разказват техните истории и пътя им на миграция.
"Χρυσαλλίς е старогръцка дума, която означава последния стадий преди какавидата да се превърне в пеперуда. На гръцки това буквално означава "златен пашкул“ и златните костюми на жените, в които те са снимани, обозначават този пашкул като безопасно място“, обяснява Олга Стефату.
"За всяка жена има създадена уникална рокля, за да може тя да преживее нещо приятно. Този златен костюм е символ на овластяването. Когато го носиш ти се чувстваш силен. Тези жени и бежанците като цяло имат много малко добри спомени от пътуването си към Европа. Исках тяхната сила да бъде видяна", допълва тя.
"Олга намира начин да представи тема, която сме свикнали да виждаме в съвсем различен визуален контекст. Свикнали сме да виждаме бежанците като изтощени, изморени, окъсани хора, докато Олга е успяла да ги представи в една съвсем друга светлина и съвсем друга роля. Тя има дава възможност да се покажат като красиви хора, да разкажат за своите планове, за своето пътуване. Амплитудата между кадрите и разказите е огромна", казва кураторката на изложбата Надежда Павлова.
Олга Стефату посочва, че някои от бежанките вече не са в Гърция, други все още са там. Те са на различни етапи от своето пътуване, но според мен имат голяма нужда от психологическа подкрепа и от възможности. Те имат какво да предложат.
Изложбата на гръцката фотографка ще бъде открита на 20 юли 2023 г. в 19 часа от Ираклис Папайоану, куратор на Музея на фотографията в Солун.
А на следващия ден желаещите могат да се включат в тур в изложбата със самата авторка. На 22 юли 2023 г. в галерията ще бъде с фокус: гръцка фотография и ще предложи няколко лекции.
Изложбата може да бъде видяна до 16 септември 2023 г.
Чуйте Олга Стефату и Надежда Павлова в "Артефир".
Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg