Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Народното читалище "Иван Вазов" в Хисаря: Културни корени и съвременни измерения

| обновено на 24.07.23 в 13:03
Театролна постановка на сцената на читалището
Снимка: chhisar.weebly.com

Народното читалище "Иван Вазов" в Хисаря е свързано с дълга и богата история, започнала през далечната 1904 година. Тогава учителят Никола Младенов, заедно с няколко ентусиасти, започнаха читалищното дело в града. През годините читалището претърпява различни промени и развива активна дейност, като неговото име е свързано с патриарха на българската литература - Иван Вазов.

От разговора с Дарина Милева, библиотекар в читалището, в “Нашият ден“ научаваме, че Вазов е бил чест гост на Хисаря и често е прекарвал там времето си с приятели, наслаждавайки се на минералните бани и красивата природа. Хисарчани го обичали и му изразявали признателност за това, като решили да нарекат своето читалище на негово име.

През 1904 година, със съгласието на самия Вазов, читалището променя своето име на "Народно читалище Иван Вазов". Той изпращал книги на читателите им, които те приемали като скъп дар.

През годините, читалището развива множество активности и инициативи. В него съществува театрален състав, който в последствие се премества в новата сграда през 1984 година и продължава да създава постановки през всяка театрална сезона. Лятото е периодът на най-активната дейност на читалището, когато се провеждат театрални празници. Град Хисаря също отбелязва своя празници през месец юни.

Автограф на Иван Вазов

Читалището "Иван Вазов" продължава да бъде важен център на културния и образователен живот на Хисаря и да възпитава поколения читатели и културни дейци, съчетавайки традицията със съвременните потребности и интереси на общността.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10