Народното читалище "Иван Вазов" в Хисаря е свързано с дълга и богата история, започнала през далечната 1904 година. Тогава учителят Никола Младенов, заедно с няколко ентусиасти, започнаха читалищното дело в града. През годините читалището претърпява различни промени и развива активна дейност, като неговото име е свързано с патриарха на българската литература - Иван Вазов.
От разговора с Дарина Милева, библиотекар в читалището, в “Нашият ден“ научаваме, че Вазов е бил чест гост на Хисаря и често е прекарвал там времето си с приятели, наслаждавайки се на минералните бани и красивата природа. Хисарчани го обичали и му изразявали признателност за това, като решили да нарекат своето читалище на негово име.
През 1904 година, със съгласието на самия Вазов, читалището променя своето име на "Народно читалище Иван Вазов". Той изпращал книги на читателите им, които те приемали като скъп дар.
През годините, читалището развива множество активности и инициативи. В него съществува театрален състав, който в последствие се премества в новата сграда през 1984 година и продължава да създава постановки през всяка театрална сезона. Лятото е периодът на най-активната дейност на читалището, когато се провеждат театрални празници. Град Хисаря също отбелязва своя празници през месец юни.
Читалището "Иван Вазов" продължава да бъде важен център на културния и образователен живот на Хисаря и да възпитава поколения читатели и културни дейци, съчетавайки традицията със съвременните потребности и интереси на общността.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Митарят и фарисеят заедно влизат в Божия храм, но колко различни са молитвите им се вижда от текста. Ето защо и до днес фарисеите са останали символ на лицемерие и скрита греховност. По времето на Христос те "стриктно” и показно спазват Божия закон, но в душите си остават горди, високомерни и безчовечни. Като благодари на Бога, единствената мисъл,..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". "Соросоид" "Стигмата "соросоид" се появи доста след създаването на "Отворено общество", когато позицията на гражданското общество и либералната..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти" и съставянето на парламентарна комисия за "установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос в България за целия период на прехода", коментира в "Мрежата" по програма..
В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти"..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg