Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква е връзката между космоса и холерата

Снимка: Pixabay

Нашата родна синя планета е опасана от сателити, заети с постоянно наблюдение. Огромният брой от тези сателити, малко над 7 хил. и 700 не са насочени към открития космос, а обратно към нас самите. Целта на гигантското селфи разбира се е наблюдение – сателитите събират данни за пожари, за промяна на нивото на водоеми, за проверяване на солеността на морета и океани, за метеорологични прогнози и за какво ли не още. Оказва се обаче, че сателитите могат да прогнозират появата на епидемии.

Как?

Холерата, любителка на водата и вярна спътница на природните бедствия и катастрофи, се причинява от бактерии. Тези бактерии обитават безгрижно стомасите на различни ракообразни, както и зоопланктона.
Но освен зоо има и фитопланктон и цътфежът на последния води до нарастване на зоопланктона, любимец на холерната бактерия. Добрата новина е, че цъфтежът се вижда от космоса.

Вездесъщите сателити, зорко наблюдаващи Земята, засичат цъфтежа на фитопланктона и дори регистрират температурата му и по този начин се предвиждат и могат евентуално да се ограничат потенциалните огнища на холерна епидемия.
Както се казва, понякога за да решиш един проблем, трябва да смениш перспективата и да погледнеш от друг ъгъл, в случая отвисоко.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. д-р Христомир Йорданов и Ани Костова

Доц. Христомир Йорданов: Работим върху създаването на безвредни сензори за биомедицината

"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите.  Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто..

публикувано на 04.11.24 в 18:45
Д-р Нейко Нейков

От сън спомени няма...

Използвахме тази позната и поизтъркана фраза като отправна точка в разговора с д-р Нейко Нейков, невролог и специалист в сомнологията. Съвременният живот се превръща в кошмар за много хора и едно от неговите негативни последствия е нарушеният сън, липсата на достатъчно време за възстановяване на тялото и на душата. Бързаме за работа или да..

публикувано на 04.11.24 в 18:10

Стресът в училище и психичното здраве

Темата не се обсъжда често, но това не я прави по-маловажна от академичните резултати например. Впрочем те са доста зависими и от равнището на стрес и душевното състояние на участниците в образователния процес. В момента децата са изключително претоварени с учебен материал, ангажирани са със странични дейности, готвят се за „съдбовното“..

публикувано на 04.11.24 в 16:08

Албена и Павел Благеви: Изкачването на Митикас е по-трудно от базовия лагер на Еверест

Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх Митикас никак не е лесен за покоряване. Дори от планинари с опит като семейството. То от десетилетия живее в щата Юта, а след пенсионирането си запалено катери планини. И двамата са много..

публикувано на 04.11.24 в 13:40
доц. д-р Станимир Колев и Ани Костова

Доц. Станимир Колев: Работим по проект за синтезиране на кислород на Марс

Физиката за доц. д-р Станимир Колев никога не е била лесна наука, но пък всеки, който се занимава с нея, буди уважение сред останалите.  "Плазмата – това е четвъртото агрегатно състояние в природата. След нагряване на един газ до висока температура вътре в него се получават много йони, електрони и неутрални атоми и молекули, които имат вече..

публикувано на 04.11.24 в 10:10