От 1 август Културният институт в "Красно село" ще бъде озвучен от картините на д-р Емилия Юкер. Те представляват един своеобразен синтез между музика и живопис.
Част от произведенията в изложбата, озаглавена "Музикални емоции", са рисувани на живо по време на концерт на пианистката Марина Савова и са вдъхновени от музиката на Шопен, Брамс, Лист, Клара и Роберт Шуман.
Емилия Юкер има художествено и музикално образование, дипломиран инженер е и доктор по биология. В последните си творчески проекти тя експериментира с абстрактна живопис и съчетава страстта си към класическата музика с изобразителното изкуство, като създава нова форма: визуализиране на звуци от клавирни концерти, опери и симфонии в криви, т.е. творческо представяне на звукови картини във формата на кланг–рисунки.
Председател е и на културното дружество "Клуб на българските жени и семейства в Хамбург", което съществува вече 17 години. Тя е и един от директорите на Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина.
Неслучайно на откриването тази вечер от 18 часа зам.-председателката на Конфедерацията Снежина Галчева ще каже няколко думи за художничката. Тогава за първи път пред публика ще прозвучи и Химнът на българската култура по света. Текстът е високо оценен, а негов автор е именно Емилия Юкер.
Тя се завръща в родния си град София, за да представи силата на музиката, която устоява на всичко и продължава да вълнува хората. Говори и за любовта, която се появява в картините ѝ отново заради музикалното влияние на произведенията, които пресъздава, и най-вече за хармонията, която всеки от нас може да открие в творбите ѝ.
Освен музиката в основата на творчеството на Емилия Юкер е и животът. Защо – чуйте в звуковия файл. В него можете разберете и как точно художничката създава звуковите си картини.
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..
Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..
Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..
Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат. Александра е специализирала в..
Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg