Проф. д-р Василен Васевски е художник, преподавател, писател и журналист. Определя стила, в който твори своите картини, като метафизичен романтизъм. Според твореца изкуството има и съдбовната мисия да образова и да променя човека към по-добро. От близо четвърт век живее и развива артистичния си потенциал в САЩ.
На 2 август 2023 г. в галерия "Мисията“ към Държавния културен институт към министъра на външните работи се открива изложбата "Here And There: между два бряга“.
Експозицията с куратор проф. Василен Васевски представя творби на 11 български художници, които живеят и развиват артистичния си потенциал отвъд Океана.
Обединяващото звено на художниците в изложбата е не само сходната им лична история, но и групата "Български художници зад граница", създадена през 2007 г. с цел сътрудничество в сферата на изкуството за разпространение и запазване на българската култура в чужбина.
Българската емиграция в САЩ
"Чикаго – градът, в който живея – е известен с най-много българи. Ние го наричаме българската столица на Америка“, споделя проф. Василен Васевски.
В "града на ветровете“ живеят около 100 000 българи или това е 90% от новата българска емиграция. Разликите между старата и новата емиграция се изразява в разликите във времето, в което живеем.
"Българската общност в Чикаго е организирана в 13 български училища, няколко култури центрове. Доскоро имаше 5 български вестника. Има съюз на българските писатели и нашата формация на българските художници", допълва още той.
Метафизичният романтизъм
Проф. Василен Васевски завършва живопис в Художествената академия в София през 1997 г., а две години по-късно заминава за Съединените щати. Днес той преподава рисуване, дизайн, цветознание в Илинойския институт по изкуство и в колежа “Харолд Уошингтън” в Чикаго и участва в множество изложби в Европа и в Америка. Определя стила си като “метафизичен романтизъм”, а според критиците "от картините му струи светлина".
Посланието
"Балансът може да бъде намерен отново, стига да го потърсим, и целта на нашия живот е да станем по-хармонични, по-балансирани и ако можем, да бъдем по-добри. Когато предлагаме доброта около нас, част от нея ще се върне при нас", посочва художникът.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън". Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година. Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..
Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore. "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg