Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Here And There: Между два бряга" обединява български художници от САЩ

Проф. д-р Василен Васевски е художник, преподавател, писател и журналист. Определя стила, в който твори своите картини, като метафизичен романтизъм. Според твореца изкуството има и съдбовната мисия да образова и да променя човека към по-добро. От близо четвърт век живее и развива артистичния си потенциал в САЩ.

На 2 август 2023 г. в галерия "Мисията“ към Държавния културен институт към министъра на външните работи се открива изложбата "Here And There: между два бряга“

Експозицията с куратор проф. Василен Васевски представя творби на 11 български художници, които живеят и развиват артистичния си потенциал отвъд Океана. 

Обединяващото звено на художниците в изложбата е не само сходната им лична история, но и групата "Български художници зад граница", създадена през 2007 г. с цел сътрудничество в сферата на изкуството за разпространение и запазване на българската култура в чужбина. 

Българската емиграция в САЩ

"Чикаго – градът, в който живея – е известен с най-много българи. Ние го наричаме българската столица на Америка“, споделя проф. Василен Васевски.

В "града на ветровете“ живеят около 100 000 българи или това е 90% от новата българска емиграция. Разликите между старата и новата емиграция се изразява в разликите във времето, в което живеем. 

"Българската общност в Чикаго е организирана в 13 български училища, няколко култури центрове. Доскоро имаше 5 български вестника. Има съюз на българските писатели и нашата формация на българските художници", допълва още той.

Метафизичният романтизъм 

Проф. Василен Васевски завършва живопис в Художествената академия в София през 1997 г., а две години по-късно заминава за Съединените щати. Днес той преподава рисуване, дизайн, цветознание в Илинойския институт по изкуство и в колежа “Харолд Уошингтън” в Чикаго и участва в множество изложби в Европа и в Америка. Определя стила си като “метафизичен романтизъм”, а според критиците "от картините му струи светлина".

Посланието

"Балансът може да бъде намерен отново, стига да го потърсим, и целта на нашия живот е да станем по-хармонични, по-балансирани и ако можем, да бъдем по-добри. Когато предлагаме доброта около нас, част от нея ще се върне при нас", посочва художникът.  

Чуйте подробности в звуковия файл. 

Василен Васевски е роден през 1969 г. в гр. Сливен, България. Занимава се с изкуствo повече от 20 години, от които 15 години живеe и работи в Чикаго, САЩ, където e доцент по рисуване в Илинойския институт по изкуство. През 1997 г. завършва “Живопис” в Националната художествена академия в София, а през 2003 г. "Комерсиални изкуства" в Индиана-Пардю Юнивърсити, Форт Уейн, САЩ.

Участвал е в множество изложби в различни галерии и музеи в САЩ (Чикаго, Ню Йорк, Индианаполис, Хюстън, Форт Уейн, Ню Орлеанс) и Европа (България, Щвеция, Хърватия, Германия, Швейцария). Носител е на няколко награди, измежду които наградата на Съвета за изкуство на щата Илинойс (2007 г. и  2009 г.) и наградата на Гилдията на художниците на Скоки, САЩ (2013 г.).

Снимка –  Държавен културен институт към министъра на външните работи 
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поезията на Ани Илков излезе във внушителен том

Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън".  Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година.  Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..

публикувано на 06.02.25 в 15:57

Графичният роман "МАУС" излезе на български език

Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore.  "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..

публикувано на 06.02.25 в 15:14

Изкуството на документа

Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..

публикувано на 06.02.25 в 12:10

Българският културен институт в Берлин през 2025 година

"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година  – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...

публикувано на 06.02.25 в 10:53
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40