"Уроците на Блага" ще докосне много хора и ще достигне до широката публика", смята продуцентката на наградения с "Кристален глобус" на Карлови Вари филм Катя Тричкова, член на Европейската филмова академия. За нея е отговорност и удоволствие да продуцира кино.
Завладяващият, горчив и въздействащ социален трилър, както го определи критикът и колумнист във "Варайъти" Гай Лодж, стана причина българското кино да се превърне във водеща новина. Успехът, който пожъна филмът на Стефан Командарев, провокира вълна от положителни емоции и коментари у българската публика и киногилдия. След международния "Букър" на Георги Господинов, "Кристалният глобус" на Командарев, а и другите две награди, които "Уроците на Блага" спечели – за най-добра женска роля в лицето на завърналата се след 30-годишно отсъствие на екрана Ели Скорчева и отличието на екуменическото жури, което се връчва на филми с фокус върху социалните, политическите, етичните и духовни ценности – отново поставиха фокуса върху българската култура.
"Този успех е споделен с всички наши колеги, голяма част от които работят неуморно. Той е споделен и с колегите преди нас, които са отъпкали пътеките, за да има успех българското кино и да се направят едни натрупвания, наслагвания, за да стигнем дотук. Това е и успех, който се надявам да бъде продължен достойно и от следващите филми. Той има много измерения, не са само наградите, но и целият този отзвук – че културата и българското кино попаднаха отново като водеща новина. Това е наистина прекрасно и нямам търпение за срещата с българската публика на филма, която предстои през есента", допълни още Катя Тричкова.
Тя е продуцент и на другите два филма от своеобразната трилогия на Командарев "Посоки" и "В кръг". Член е и на Европейската филмова академия, а филмографията ѝ включва редица наградени игрални и документални филми. През 2022 година Тричкова представи България и на Producers on the Move – инициативата на European Film Promotion, която се провежда всяка година в рамките на Международния кинофестивал в Кан.
"Уроците на Блага", който разказва историята на 70-годишна пенсионирана учителка, станала жертва на телефонна измама, е зареден с много хуманизъм и уважение към човешката личност, както смята и българският кинокритик проф. Божидар Манов, и цели да вдъхне кураж на хората от третата възраст у нас, които са пренебрегвани, злепоставяни и недостатъчно уважавани. По повод темата на филма Катя Тричкова казва:
"Силно се надявам за в бъдеще – това е утопична надежда – да нямаме такъв фокус във филмите. Да не трябва да приемаме като ежедневие и да се примиряваме с тази липса на хуманност в нашето общуване, с това обезличаване на ценности и с липсата на всякаква етика и морал в много аспекти от нашия живот. С дупките по пътищата, с дупките в образованието, с дупките в здравеопазването – страшно много неща трябва да бъдат решени. И да, виждам много хубави и светли примери от отделни хора или групи от хора, които се опиват да ги запълнят, но искрено се надявам след пет години това наистина да не бъде тема, която да е във филм или в новините."
Повече чуйте в звуковия файл.
От пролетта Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен ще има главен режисьор. Юрий Бутусов е едно от големите имена на европейския театър. Той е емблематичен режисьор с много награди. Напуснал е Русия преди няколко години, сега живее във Франция и поставя пиеси в цяла Европа. Тази година той е бил в Плевен на пилотното издание на..
В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..
Алтернативното пространство ReBonkers във Варна е разположено на 200 кв. м, по-голямата част от което е под земята. Залата представлява тунел – истински ъндърграунд. Сцената за независимо изкуство спечели финансиране по програма "Посланическият фонд за културна презервация" на посолството на САЩ в България, което ще помогне за осъвременяване ѝ...
С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..
"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година. Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg