Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Янев и Коста Каракашян – българските младежки делегати към ООН

Образование, младежка заетост и повишаване на гражданската активност ще са основните приоритети, над които ще залегнат през активния си период.

Александър Янев и Коста Каракашян

Александър Янев и Коста Каракашян са новите български младежки делегати към ООН. Те спечелиха националния конкурс на програмата, създадена и координирана от дружеството за ООН в България и осъществена с подкрепата на Министерството на външните работи. Активният им мандат ще започне след Нова година, а сред основите приоритети, върху които възнамеряват да наблегнат, са повишаването на информираността и на гражданската активност. Всъщност насърчаването на активно гражданско участие е във фокуса на дейностите на ООН.

"Много се вълнувам за възможността чрез тази позиция като български младежки делегати да достигнем точно до младите хора и да им покажем, че имат силата да стартират инициативи, да заявяват гласа си и както да са съпричастни с организации и каузи, така и да знаят, че самите те имат властта да водят такива", каза в "Какво се случва" Коста Каракашян. Той подчерта, че една от важните задачи в предстоящия им активен мандат е да се срещнат с колкото се може повече младежи в страната и да им предоставят вдъхновението и средствата сами да стартират инициативите си. Двамата с Александър имат идеята преди всичко да им служат като ресурс и подкрепа в посока на едно по-добро бъдеще за всички.

Сегашните младежки делегати Виктория Савова и Цветелина Гарелова с новите Коста Каракашян и Александър Янев
"Ние сме встъпили в ролята си на младежки делегати към ООН от близо месец, като мандатът ни е 18 месеца. Всъщност първите шест от тях са пасивен мандат, в който основно се обучаваме и подпомагаме дейността на настоящите български младежки делегати. Спомагаме за техните събития, инициативи и програми. От началото на новата година за една пълна година ще сме в активен мандат, в който първо бихме искали да проведем национално допитваме към младите хора в България. Целта му би била да разберем основните проблеми и предизвикателства пред тях. На базата на резултатите от допитването бихме искали да изготвим план с основните три приоритета, които ще защитаваме. Към настоящия момент те са образование, младежка заетост и повишаването на гражданската активност в обществените дела", обясни Александър Янев. Въз основа на идентифицираните приоритети те ще разгърнат цялата си програма.

Двамата подчертават голямата връзка между образованието и достъпа до качествено образование за всички, която е сред целите за устойчиво развитие, поставена от ООН до 2030 година. Не по-малко важна е и връзката между достъпа до образование и заетостта при младите хора. Като български младежки делегати Коста Каракашян и Александър Янев искат да наблегнат също така на една образователна система, която дава възможност на творческия процес да навлезе в методиката на обучение, и да се обърне повече внимание на достъпа до култура и изкуства.

Другата голяма цел, която двамата си поставят, е да осъществят връзка и партньорство с другите младежки делегати и организации от неправителствения сектор, с които да спомогнат създаването на разнообразни образователни инициативи, които да поставят вдъхновението като водещ принцип. Според тях по този начин в края на мандата им младите хора могат да бъдат въоръжение с повече креативни способи за развитие. А една от водещите думи, над които възнамеряват да се фокусират, е общност. Създаването на малки общества, от които отделния човек да стане част и в които да открива съмишленици, подкрепа и разбиране.

На 12 август ООН ще отбележи Световния ден на младежта с множество инициативи в страната, част от които ще бъдат свързани с опазването на околната среда и въпроса за настъпващите климатични промени. Александър Янев и Коста Каракашян, разбира се, ще вземат участие. По какъв начин - ще разберете, ако следите страницата на Българските младежки делегати към ООН във Фейсбук.

А повече за честта, отговорността и възможностите да изпълняват тази длъжност, както и подробности за дейността им занапред – чуйте в звуковия файл.

Снимки - Дружество за ООН в България
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Спас Спасов

Спас Спасов: Ние вече сме в автократичен режим и в момента той укрепва позициите си

Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна. "Това, което се случва във Варна, е в контекста на всичко, което се случва в тази държава, която като че все повече се движи към установяване на някаква триумвиратна и всъщност еднолична власт и в..

публикувано на 12.07.25 в 08:55
Георги Стоев

Георги Стоев: Посланието на ЕК е – ние ви приемаме, защото не искаме да ви дадем на СССР

Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията  създаде страхове в обществото , какво ни казва Докладът на ЕК за върховенството на правото в България , коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев"  Георги Стоев , икономист, автор на платформата..

публикувано на 11.07.25 в 16:00
Снимката е илюстративна

Наследен имот – право на придобиване

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Симеон Симеонов, София : Пенсионер съм, на 65 години. Мой съсед предизвика умишлено инцидент, като заведе дело срещу мен, твърдейки, че съм го набил. Районният съд отсъди в негова полза, а аз обжалвах пред Окръжен съд. И двете..

публикувано на 11.07.25 в 14:35
д-р Деян Драгиев

Закон за несъстоятелност на физическите лица – ще бъдат ли защитени интересите на гражданите?

Ще бъдат ли защитени интересите на гражданите с приемането на Закона за несъстоятелност на физическите лица? Какви са ? Коментар в юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида" прави консултантът д-р Деян Драгиев – адвокат, член на Софийска адвокатска колегия, с практика в сферата на търговското право, гражданския процес и..

публикувано на 11.07.25 в 12:40

Ако паметта избледнява, дали вината изчезва?

История, памет  и един разказ за научените и пропуснати уроци 30 години след едно от най-мрачните събития в новата европейска история – трагедията в Сребреница от юли 1995 година, случила се по време на Босненската война в контекста на разпадането Югославия. В Международния ден за възпоменание на жертвите на геноцида в Сребреница от 1995..

публикувано на 11.07.25 в 12:05