Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В памет на Милан Кундера

Снимка: ЕПА/БГНЕС

След 1986-а, разочарован от медиите, Милан Кундера казва: "Разбрах едно много просто нещо: автор, цитиран веднъж от журналист, вече не е господар на думите си; той губи авторското право върху това, което казва. И това, разбира се, е недопустимо." През целия си дълъг живот той страни от тях и зорко следи за това дали преводите му са точни, пак от горчив опит.

За големия писател биографичните подробности не са важни, важни са книгите, които е написал, там той е казал всичко. Със завидно майсторство Кундера успява да съчетае в тях политическото и субективното. Изпълнени с горчива ирония и ерудиция, засягащи въпроси за идентичността, за предателството, за любовта и смъртта, за паметта, за властта и формите на забрава, романите и есетата на писателя, когото загубихме в началото на юли тази година, остават сред най-стойностното в световната литература. 

Удостоен е с множество международни литературни награди. През 2019 година властта в Чехия възстановява чешкото му гражданство, отнето от комунистическата власт.

Чуйте бохемиста Добромир Григоров, изследовател на Милан Кундера и автор на изследването "Милан Кундера и познанието на романа".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пророчески роман на Пол Линч

Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър". "Вашингтон поуст" го нарича "пророчески шедьовър", а "Телегрф" – "ирландският "1984". Има няколко международни награди. Според критиката "Пророческа песен" показва "опустошителна визия за страна..

публикувано на 17.11.24 в 12:45

Людмила Филипова с нов роман за началото на българския род

Кой е родоначалникът на българите и какъв е нашият произход? В най-новия си роман Людмила Филипова се връща хилядолетия назад, за да разкрие откъде тръгват корените ни. " Авитохол и небесният народ" се базира на непознати досега източници, за да разкаже за един недостатъчно изследван от специалистите период от историята, който е колкото..

публикувано на 17.11.24 в 08:40

Двуезична антология на хайку с българско участие

В края на ноември в Конуей хол в Лондон ще бъде премиерата на двуезичния сборник на английски и български Shining Wind / "Сияен вятър". Събитието ще е част от зимното събиране на Британското хайку общество. В книгата могат да се прочетат автори от САЩ, Австралия, Португалия, България, Великобритания, Индия, Ирландия, Испания, Италия, Канада,..

публикувано на 16.11.24 в 09:35

"Формата на нещата" гостува на софийска сцена

Следващата седмица Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна гостува в София в Малък градски театър "Зад канала" с постановката "Формата на нещата". Пиесата е едно от открояващите се заглавия в съвременната англоезична драматургия, което привлича внимание още с първата постановка в Лондон през 2001. Тя разказва за студентка по скулптура,..

публикувано на 16.11.24 в 08:35

Биографична книга за Краля на динамита и неговата необикновена съдба

Всяка година се раздават Нобеловите награди, но малко хора знаят коя е личността зад тези награди. Книгата "Нобел. Загадъчният Алфред. Неговият свят и неговите награди" на шведската журналистка Ингрид Карлберг дава отговор на този въпрос в над 600 страници. Карлберг е разследващ журналист, преди да се насочи към писането на биографии, затова..

публикувано на 15.11.24 в 15:51