Феноменът на XXI век е, че човек от много рано да започва да работи активно. Какво може да предизвика това? Има ли механизми за справяне със стреса? Какви са препятствията пред менталното здраве на българските младежи?
Човешката психика е много ранима – особено когато човек е млад и животът може да му поднесе различни трудности, за които не е подготвен – семейство, училище, работа... Кое е онова, което може да разклати психичната стабилност на един млад човек? Физическото и менталното здраве са от еднакво значение за доброто състояние на един човек. Днес и възрастните, и младите се сблъскват с психологични затруднения. Пред какви проблеми са изправени младите хора и как те могат да бъдат решени?
Авторът на подкаста "Отвътре навън" Полина Петкова коментира в "Нашият ден":
"В тази възраст е изключително важно как се справяме, какви механизми изграждаме за справяне с психичните проблеми. Подкастът е най-вече талгетиран към тийнейджъри, защото в тази възраст си създаваме тези устойчиви механизми занапред. Много е важно още в тази възраст да се работи в посока ментално здраве."
Полина Петкова смята, че връзката, която изграждаме с терапевта, е много важна и това трябва да е човек, пред когото наистина можем да се отпуснем и да го усетим като близък и приятел.
Добра практика след Covid е да се провеждат онлайн терапии, които в повечето случаи изискват по-малък финансов ресурс. Има вече много възможности за по-достъпна терапия.
Има ли в България достатъчно специалисти, които имат правилния подход към млади хора?
Разговора с Полина Петкова и анкетата на Виолета Борисова можете да чуете от звуковия файл.
Снимка – sosbg
Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..
Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..
До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения реши Здравната комисия вчера в Парламента. Проектът ще бъде съобразен с предложенията на студентите по медицина и младите лекари от протеста "Бъдеще в България". В тази връзка днес в..
В "Нашият ден" гостува Магдалена Гигова , член на журито на XIV Международен младежки медиен фестивал "Арлекин" , който се състоя в град Варна между 20 и 23 юни. Гигова говори за смисъла на младежкия фестивал, за талантите и стойностните творби, открити в рамките на тазгодишното издание. Фестивалът е поставил акцент и върху..
"Игра на град. Литературната архитектура на видеоигрите" е заглавието на маршрута, организиран днес от фондация "Прочети София". Събитието започва в 18:30 часа от алеята за игра на петанк в Докторската градина, зад Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София. Автор и водещ на събитието е Северина Станкева — докторант в..
"Метафора на паметта" е името на новата изложба на Деница Тодорова. Експозицията е част от програмата "В дома на Вера Недкова". Програмата е път от..
На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде..
В Икономовата къща в Дряново днес отваря врати Националният пленер "Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще". Събитието се провежда с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg