Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

9 август 378 година – начало на края на Рим

Саркофагът „Grande Ludovisi“ с бойна сцена между римски войници и германци.
Снимка: Wikipedia

Прочутата битка, при която легионите на Рим, водени от император Валент, са разбити от готите при Адрианопол, предопределя по нататъшния ход на историята и на Балканите, и в Европа, че и в света.

На 9 август готските пълчища, водени от вожда им Фритигерн, срещнали римляните близо до днешен Одрин, на десетина километра северно, ако се съди по оставеното ни от историците Амиан Марцелиан и Павел Орозий.

Римляните изгубили сражението, а много историци смятат, че това бележи края на Античността, както и предстоящия крах на една от най-великите империи в историята – Римската. Император Валент бил ранен и отнесен в близка до сражението вила, където по-късно намерил смъртта си, защото готите запалили вилата. Има хипотеза, че тази вила е днешната Армира край българския Ивайловград.

За сражението, за краха на империята и за Армира като възможен гроб на император Валент говорим с културолога и журналиста Тони Николов, с археолога и историка Ивайло Кънев, правещ разкопки по тези места, и с българския историк Христо Димитров, консултант в Кралския музей на Онтарио, Торонто. Христо Димитров сравнява въпросната битка с тази на Владислав Варненчик десетина века по-късно, и търси причината за разгрома на християнските армии в тщеславието на водачите им.

Ивайло Кънев разказва защо хипотезата за гибелта на Валент във вила Армира му се струва правдоподобна, макар да признава, че няма категорични доказателства за това. Тони Николов говори за принципите на строеж и съществуване на империите и по-специално на Римската, и обръща внимание на тяхната притегателност за всякакви варвари отвъд границите им, но и указва на тяхната "крехкост" в периоди на упадък.

Повдигат се и въпроси като значение на битката във военно-стратегически аспект за историята по-нататък, за приноса на нововъведения като металните стремена за конете, и изобщо – за значението на конницата и обособяване на рицарството през Средновековието, като резултат и на това сражение.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10