С каквито и неземно възвишени неща да се занимаваме, като живи земни същества не можем без хляба наш насъщен, а не е зле към него да има и сиренце. Иначе казано, храната винаги ще е едно от най-важните за нас неща и една от най-трайните и универсални теми за разговор. Родени сме и живеем на благословено място с щедра и благодатна природа, а значи и трапезата ни е богата с роденото от нея и отгледаното от нас.
Също толкова богат е и езикът ни с думите, описващи продуктите, ястията, приготовлението им и начините им на поднасяне. Много от тях са просъществували от дълбока древност и въпреки новостите, влиянията и всемирното смесване на култури, пазят спецификата на нашата традицияи език.
Това са оценили група учени от Секцията по диалектология и лингвистична география на ИБЕ, започвайки преди няколко години амбициозното начинание да съставят Интерактивна кулинарна карта на българската езикова територия, тя вече е факт, книга "Езикът на българската кухня" – също факт, и Български диалектен кулинарен речник – най-мащабната част, който е в процес на подготовка.
Ръководителката на проекта, проф. Ана Кочева, проф. Славка Керемидчиева и гл. ас. Маргарита Котева, гостуват в предаването „За думите“ с интригуващ разказ за пътуванията си и срещите с гостоприемни домакини и пазители на духа и традициите на родните си места. С принос към проекта е и Ализа Халил, участвала в подготовката на материалите.
Чуйте записа и се присъединете към вкусното, живописно и богато на информация и знания пътуване по местата, в които звучи българска реч и се готвят традиционни гозби, а това надхвърля днешните ни държавни граници.
Ако слушате редовно "Покана за пътуване" ще си кажете "Тези хора кога изкачиха връх Митикас в Олимп, кога се върнаха от обиколката на Анапурна". Но това е факт! Албена и Павел Благеви ди дойдоха в София да отбележат 68-ия рожден ден на мъжката половинка от семейството. Дамската отпразнувала същата възраст в планината. Помолих ги да разкажат за..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе акцентът в разговора с доц. Ива Гаврилова. Като опитен хирург нашият гост поясни как да познаем кожния меланом, какви са реалните прояви и симптоматика, как се диагностицира и лекува. Разбира се,..
Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..
"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..
Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg