Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

110 години от рождението на Ричард Тъкър

Снимка: @RichardTuckerMusicFoundation

Земният път на знаменития тенор започва от Ню Йорк в семейството на румънски евреи, преселили се от Бесарабия. Когато е на шест Руби, както го наричат приятелите, изумил всички с кристално чистия си ангелски глас. И най-вече кантора на синагогата в Източен Манхатън. Джошуа Самюъл Уайсър е първият, който предрича певческа кариера на РичардТъкър. До края на дните си, въпреки многобройните ангажименти, прочутият тенор не забравя, че пътят му започва тъкмо като кантор и редовно участва в службите на синагогите в Ню Йорк. Впрочем през 1947 година е избран за кантор на престижния Бруклински еврейски център.

И както казват: съдбата си знае работата! Ричард среща Сара – очарователна млада дама от заможна еврейска фамилия. Брат ѝ, Йън Пиърс е известен тенор по това време. Бракът на Ричард и Сара просъществувал близо три десетилетия, а г-жа Тъкър не пропускала нито една изява на своя съпруг.


Йън Пиърс пък съветва Ричард да се захване усърдно с уроци по пеене.

Негов учител е вагнеровият тенор Пол Олтхаус. След години той си спомня: "Тъкър притежаваше не само силен и красив глас, но и непоколебима решителност, смайващо усърдие и постоянство. Никога не пропускаше урок. Идваше на секундата, подготвен, съсредоточен. Не си губеше времето в празни приказки и блянове за голяма кариера."

Първата роля е Енцо в "Джоконда" на Понкиели през 1945 година. "Ръководството на МЕТ, а също колегите ми вдъхнаха увереност", признателен е тенорът.

"Израствах година след година и поемах по две нови роли на сезон. Винаги бях готов за тях! Времето е най-важният фактор за една музикална кариера. За всяка кариера! Трябва обаче да си готов, когато дойде времето.

Всяка от 29-те мои роли в МЕТ бе своеобразен дебют", обобщава Ричард Тъкър.

Отрупан е с ангажименти, когато си отива от този свят на 8 януари 1975. Не само в театъра. С баритона Робърт Мерил обикалят с концертни изяви Америка надлъж и нашир. Казват, че Тъкър печелил над четвърт милион долара годишно. А Лучано Павароти възкликнал, след като разбрал за непрежалимата загуба: "Ричард Тъкър бе един от моите идоли! Неговият великолепен, изумителен глас ме вдъхновяваше през целия ми творчески път."

Меломаните пазят спомена за Ричард Тъкър в една от коронните му роли – Алваро в "Силата на съдбата" от Верди. Заедно с любимите партньори Леонтин Прайс и Робърт Мерил творят чудеса в записа на RCA, който може да слушате в предаването "На опера в събота" на 12 август от 20 часа по програма "Христо Ботев".

Снимки - @RichardTuckerMusicFoundation
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05