Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добър ден, безсмъртие

Запитан "Как бихте искали да постигнете безсмъртието?", Уди Алън в присъщия си стил отговаря "Ако може – жив". Идеята за безсмъртието пронизва човешката история от първите митове до днешните лаборатории, изследващите механизмите на стареене. На този етап безсмъртието все още е трансхуманистичен блян, но напоследък на старостта се гледа като на предотвратимо заболяване, инженерен проблем, с който можем да се справим.

Големите открития в генетиката, биотехнологиите и тъканното инженерство, подхранени от милиардите, които големи корпорации и отделни индивиди влагат, задвижват проекта за чувствително удължаване на живота, при това в добро здраве, защото, съгласете се, никой не иска да продължи живота си до 200 или 500 години инвалидизиран, скован от артрит или деменция.

В хода на историята влиятелни личности като Лоренцо ди Медичи са подкрепяли творци и са събирали произведения на изкуството, за да обезсмъртят името си, днес част от най-богатите хора на планетата създават лаборатории, търсещи извора на вечната младост и то не като метафора.

Милиардерът Брайън Джонсън например е посветил времето и собственото си тяло на подобен проект. 45-годишният технологичен магнат, био-хакер и трансхуманист следва стриктна диета, режим и програма, поглъщаща 2 милиона долара годишно, за да намали биологичната си възраст. Денят му започва в 5 сутринта, в хода на деня поема над 111 добавки, вече е постигнал сърце на 37-годишен човек и капацитет на белите дробове на 18-годишен.

Разбира се постъпателното увеличаване но срока ни на годност, при това в добър търговски вид, няма как да не породи и куп тревоги и въпроси, защото достъпът до извора на вечната младост никога не е бил за всички.

Каква е цената на безсмъртието се пита и събитието "Смърт на смъртта" на Рацио на 14 август в кино Кабана.

В "Лабиринти на познанието разговаряме с един от лекторите Спас Керимов, предприемач, учен, футурист, вдъхновен от науката. Той е създател и изпълнителен директор на Принтиво, стартираща биотехнологична компания, която се занимава с 3D-биопринтиране на човешки тъкани. Спас е част от The Changemakers of Bulgaria, отличен е във Forbes 30 under 30 и 40-до-40 на Дарик радио, бил е лектор на TEDx и е определян като "най-изявена млада личност на България" за 2019 според JCA Bulagaria.

Снимки - ФБ групата Midjourney Official
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. д-р Христомир Йорданов и Ани Костова

Доц. Христомир Йорданов: Работим върху създаването на безвредни сензори за биомедицината

"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите.  Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто..

публикувано на 04.11.24 в 18:45
Д-р Нейко Нейков

От сън спомени няма...

Използвахме тази позната и поизтъркана фраза като отправна точка в разговора с д-р Нейко Нейков, невролог и специалист в сомнологията. Съвременният живот се превръща в кошмар за много хора и едно от неговите негативни последствия е нарушеният сън, липсата на достатъчно време за възстановяване на тялото и на душата. Бързаме за работа или да..

публикувано на 04.11.24 в 18:10

Стресът в училище и психичното здраве

Темата не се обсъжда често, но това не я прави по-маловажна от академичните резултати например. Впрочем те са доста зависими и от равнището на стрес и душевното състояние на участниците в образователния процес. В момента децата са изключително претоварени с учебен материал, ангажирани са със странични дейности, готвят се за „съдбовното“..

публикувано на 04.11.24 в 16:08

Албена и Павел Благеви: Изкачването на Митикас е по-трудно от базовия лагер на Еверест

Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх Митикас никак не е лесен за покоряване. Дори от планинари с опит като семейството. То от десетилетия живее в щата Юта, а след пенсионирането си запалено катери планини. И двамата са много..

публикувано на 04.11.24 в 13:40
доц. д-р Станимир Колев и Ани Костова

Доц. Станимир Колев: Работим по проект за синтезиране на кислород на Марс

Физиката за доц. д-р Станимир Колев никога не е била лесна наука, но пък всеки, който се занимава с нея, буди уважение сред останалите.  "Плазмата – това е четвъртото агрегатно състояние в природата. След нагряване на един газ до висока температура вътре в него се получават много йони, електрони и неутрални атоми и молекули, които имат вече..

публикувано на 04.11.24 в 10:10