Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нужна е радикална промяна във взаимоотношенията между арендатори и фермери

Снимка: ЕПА/БГНЕС

За състоянието на зърнената реколта и влиянието на неяснотите в геополитически план върху цената на зърното, както и идеите за по-устойчиво развитие на българското селско стопанство – в "Нашият ден“ коментират Филип Ромбаут, изпълнителен директор на "Агрополихим" – Девня, и Ивайло Ненков, член на Борда на директорите на "БГ Агро“АД.

"Зърното става не само валута, а оръжие на руснаците", казва Филип Ромбаут.

Той допълва, че се наблюдават много странни движения в пазара на зърно, което е необяснимо, освен ако вкараме графа "война" в анализите. Фермерите са на минус тази година заради скъпите суровини.

"През последната година много се вдигнаха разходите на земеделските производители, може би с 20% до 30%. Рентите, горивата, семената също се покачиха", посочва Ивайло Ненков.

Той коментира, че добивите от пшеница са доста лоши, особено в източния регион – Добруджанския. Очаква се реколтата от царевица и слънчоглед да бъдат лоши. 

Необходима е радикална промяна във взаимоотношенията между арендатори и фермери. Фермерите трябва да бъдат защитени много повече, за да могат да разчитат на т.нар. "регенеративно селско стопанство".

Ивайло Ненков посочва, че българската пшеница традиционно отива в Южна Европа, Северна Африка и Близкия изток.

"Количествата пшеница и царевица, които са влезли от Украйна, са много малки. България е нетен износител и на двете стоки. Изнасяме около може би 5 мил. тона пшеница и 1,5 мил. тона царевица. 
При слънчогледа ситуацията е малко по-различна, понеже доста се инвестира в производствените и преработвателните  мощности и можем да поемаме до 1 мил. тона отвън", казва още Ивайло Ненков.

Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Капка Тодорова

Най-голямото предизвикателство пред Европа е дезинформационната война

В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка на " Клуб Z " в Берлин. Германия – "фатален сигнал към Европа" "Разбира се, не е окончателна тази присъда, защото тепърва започва работата на правителството на Фридрих Мерц и всичко, в..

публикувано на 10.05.25 в 08:50

В село Ставерци, което съществува от 6 века

Село Ставерци се намира в община Долна Митрополия , област Плевен и в него живеят около 1500 човека. Над селото има останки от късноантично землено укрепление. Историците предполагат, че най-вероятно тук са се укрепили хунските вождове Улцендур и Емцендур, които, както съобщават античните автори, отседнали недалеч от Улпия Ескус. В източната част..

публикувано на 10.05.25 в 08:35
Посланикът на Украйна Н. Пр. Олеся Илашчук

Олеся Илашчук: Има само една пречка за възстановяването на мира и името ѝ е Русия

В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа, както и взаимоотношенията на държавата със САЩ и с Русия. * Бихте ли обяснили защо според Вас до този момент няма разбирателство по отношение на мира? "Мирът е възможен само тогава, когато няма..

публикувано на 09.05.25 в 16:00
проф. Илин Савов и Анелия Торошанова

Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда?

Кои бяха акцентите на световния форум по киберсигурност в Сингапур? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда – какви са те? Комисар, проф. д-р на науките Илин Савов е с над 25 години професионален опит в службите за сигурност и МВР на Република България. Преподавател в няколко български и чуждестранни универитети и академии...

публикувано на 09.05.25 в 14:35

Как композиторът и диджей Светослав Нунев помага на българската музика да пробие навън

В рубриката "Разговорът" гостува Светослав Нунев, организатор на събития и концерти на български изпълнители в Лондон – световната музикална столица. Той има дългогодишен опит в музикалната индустрия като композитор и диджей. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели своите наблюдения и опит за това как българските артисти могат да пробият в..

обновено на 09.05.25 в 13:55