120 години след Илинденско-Преображенската епопея имената на мнозина герои продължават да бъдат премълчавани в днешността, други – забравени от обществото ни, а трети – просто подценени от изследователите. Но имената и делата на тези наши деди съществуват и битуват в съзнанието на историците, въпреки че лицата им не са върху знамената на патриотичните организации и македонстващи движения.
За бащата на "Върви, народе възродени" Стоян Михайловски знаем почти всичко, но не и участието му в борбите за освобождението на Македония. В предаването отдаваме почит на делото на Аргир Манасиев, български революционер, учител и общественик, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация. По време на въстанието, заедно с Димитър Занешев, е в главния въстанически щаб на революционен окръг "Кожух". Димитър Занешев, наричан Димитруш, е също незаслужено забравен голям революционер и просветен деец, ръководител на Воденския комитет на ВМОРО.
Заедно с тях е и комитата Леонид Янков, по-известен сред народа като Лев Балкански, той е гевгелийски войвода, трагично загинал в сражение срещу многоброен турски аскер и башибозук. Народната песен в негова памет "Тръба тръби гевгелийска" е обявена за Марсилезата на Вардарския край. В предаването участват историците Цочо Билярски и Иван Бабев, дългогодишни изследователи на живота на българите в Македония, както и Тома Манасиев, роднина на войводата Аргир Манасиев.
Цочо Билярски е завършил Софийският държавен университет, специалност "История". Работил е като специалист в Главно управление на архивите (1973-1978) и в Централния държавен архив (1978-1986). Той е съавтор на книгата "Страници из дневника на един мислител" на Стоян Михайловски и много други, посветени на героите от Илинденско-Преображенското въстание.
Иван Бабев е български краевед, езиковед и историк. Роден в с. Свети Влас в семейството на бежанци от ениджеварското село Литовой. Завършва история във Великотърновския университет и е автор на очерци и статии, свързани с революционната дейност от този период. Бабев е консултант на екипа, създал филма "Мера според мера", 1983 година, и изпълнява ролята на Щерьо войвода. През 1970 година той участва в създаването на македонското културно-просветно дружество "Апостол войвода". От 1997 година е председател на Клуба на потомците на бежанците от Македония в Несебър – "Памет".
Тома Манасиев е наследник на рода на революционера Аргир Манасиев. В момента той подготвя книга за рода Манасиеви. В предаването разказва спомени за дядо си и легендарния революционер Аргир Манасиев.
Чуйте предаването от звуковия файл.
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..
Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..
Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..
Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..
В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg