Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предстоят национални хайдушки празници в Чепеларе

Национални хайдушки празници "Капитан Петко войвода“ – Чепеларе
Снимка: БТА

За пета поредна година в Чепеларе се организират Национални хайдушки празници "Капитан Петко войвода". Те ще се проведат на 2 септември 2023 г. от 17:00 часа пред паметника на Войводата на главната улица на родопския град.

Пристигането на Капитан Петко на кон и неговата чета ще бъде пресъздадено с възстановка по посрещане на Войводата и връчване на истинската му пушка.

Автентичната пушка на Капитан Петко се съхранява от 1952 г.  в Историческия музей “Стою Шишков” в Смолян. Тя ще бъде предоставена специално за възстановката. 

Пушка на Капитан Петко войвода, РИМ Смолян

За нея има две легенди – според едната, тя  е подарък от Джузепе Гарибалди, а според друга – оръжието му е подарък лично от руския император Александър II. Тя е с марка “Уинчестър” и е произведена през 1866 г.

Повече информация за събитието, както и за участниците, в ефира на "Нашият ден“ разказва Анелия Пискова от отдел "Връзки с обществеността“ в Община Чепеларе.

Планирано е тържественото шествие, начело с войводата към площад "Олимпийски“ в центъра на Чепеларе. Гайдарският състав "Петко войвода“, който включва над 30 родопски каба гайди, Сдружение "Родопски хайдути“ и представителният фолклорен ансамбъл “Шевица“ са подготвили концертна програма.

По време на празника присъстващите ще имат възможност да се снимат с Войводата пред специално създаден кът за снимки, както и да посетият лично екопътека "Старата воденица“, където е снимана втората част от филма "Капитан Петко войвода“.

Чуйте подробности в звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39