Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фолклорът е там, където сме ние

БНР е съкровищница на звуковата фолклорна памет

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

22 август е Световен ден на фолклора. Празникът се чества от 2018 г. по инициатива на Организацията на ООН по въпросите на образованието, науката и културата (ЮНЕСКО), с цел да се популяризират традиционните елементи от фолклора на страните по света, както и да се насърчи тяхното опазване.

През 1846 г. британският учен Уилям Г. Томс публикува  статия в списание "Атенеум“ в която за първи път използва термина "фолклор“ като обединяващ за обичаите, нравите и местните традиции на различните народи.  

"Фолклорът е там, където сме ние. Достатъчно е той да присъства в живота ни. Да сме свързани с него, да усещаме какво ни дава като знание“, казва Кристиян Неделчев, продуцент на Оркестъра за народна музика на БНР.

"Що се отнася до мисията на БНР, до връзката ни с аудиторията и това, че ние предлагаме съдържание, което действително разкрива в най-голяма палитра от всички други медии в България фолклорното изкуство, обратната връзка е достатъчно красноречива, хората търсят това изкуство", допълва той.

"Гъдулката сама по себе си предопределя, че това е коренът на българската традиция. Самият музикант и неговият светоглед, неговата естетика са проводник на това, което чувства и усеща", споделя Христина Белева, гъдулар в Оркестъра за народна музика на БНР.

"Музиката е един необятен свят и може би смелостта да тръгнеш, независимо на какъв инструмент свириш, просто да я откриваш, да се обогатяваш духовно и музикално“, твърди тя.

Оркестър за народна музика на БНР

Важно е как ще бъде запазено фолклорното наследство и как то се интерпретира с инструментите на днешното време, както и с личното усещане за тази музика на всеки един музикант, защото това е живо изкуство.

"Фолклорът е нашата история“, казва Росен Генков, концертмайстор на Оркестъра за народна музика на БНР.

В допълнение Кристиян Неделчев посочва, че Оркестърът за народна музика на БНР е един "хроникьор“ на фолклорната музика в страната.

"Оркестърът за народна музика на БНР е един храм. Това е мястото, където са събрани едни от най-добрите професионалисти във фолклорното ни изкуство. Най-важното е, че има оркестър. Макар че всеки по-отделно е прекрасен инструменталист солист. Ние успяваме да бъдем оркестър и това е най-важното нещо“, казва Костадин Генчев, един от солистите на Оркестъра.  

Той допълва, че българският фолклор е едно национално богатство и нещото, което ни отличава от всички други. "Това е нашият дух и ние сме длъжни да го запазим, да го съхраняваме, да го разпространяваме и точно това е мисията на нашия оркестър.

"Ние изпращаме изключително емоционален сезон – 70-годишнината на Оркестъра за народна музика с четири големи концерта и с много записи. В концепцията на този отминал сезон, който приключи през юли, когато бяха последните записи, беше да празнуваме с възможно най-много солисти. Този оркестър винаги е сътрудничил с максимален брой талантливи хора, които не са на щат в БНР, но пък имат възможност да записват с Оркестъра", посочва Кристиян Неделчев.

В заключение той казва, че се търси репертоар, който още не е записан, миг преди да изчезне. "Ние трябва да запечатваме възможно най-много от тези артефакти, за да не се изгуби духът."

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кръщение Христово, стенопис от 1290 г., съборната черква „Протата

Тайнството Кръщение

В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..

публикувано на 05.01.25 в 09:35
Проф. Божидар Янев

Конструктивният поглед на проф. Божидар Янев

Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..

публикувано на 04.01.25 в 18:27

Как да бъдем малко по-щастливи

Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Празничният Ереван: Как арменците посрещат Рождество

Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..

обновено на 03.01.25 в 13:34

"БългариТЕ" – любов през границите и традициите

Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..

публикувано на 03.01.25 в 10:50