Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Под лупа: Как да избегнем туристическите хитрости по родното Черноморие?

| обновено на 22.08.23 в 10:32
Снимка: БГНЕС

В последно време се наблюдава нарастване на оплакванията, свързани с измами и нелоялни търговски практики в туристическия сектор по Черноморието. Гост в студиото на предаването "Нашият ден" беше Габриела Руменова, представител на платформата "Ние, потребителите". Тя сподели важна информация за защитата на потребителите и начини за предотвратяване на неблагоприятни ситуации при резервацията на настаняване.

Когато потребители правят резервации за настаняване, е от съществено значение да извършат допълнителни проверки преди това. Габриела Руменова изтъква важността на справката на сайта на Министерство на туризма, където се публикува регистър на всички категоризирани места за настаняване. Този регистър дава ясна представа за качеството на мястото за настаняване, като специфицира броя на звездите и вида на обекта. Това позволява на потребителите да направят информиран избор за услугите, които може да получат на дадено място.

Също така Габриела Руменова подчертава, че различните видове настаняване са обект на различни изисквания и стандарти според законодателството. Например, хотелите с различен брой звезди, семейните хотели, хижите и други обекти се задължават да предоставят определени условия на клиентите си.

“Едно е хотел три звезди, друго е семеен хотел. Има хижи и най-различни други обекти, в които можем да се настаним, но изискванията на законодателството по отношение на категоризацията и на условията, които те трябва да предоставят, са различни“, казва тя.

Габриела Руменова, представител на платформата

Един от най-често срещаните проблеми, с които потребителите се сблъскват, е “лошата хигиена на местата за настаняване“. В този случай потребителите трябва да се обърнат към Регионалните здравни инспекции (РЗИ), които отговарят за проверка на хигиенните стандарти. Ако има недостатъци в хигиената обаче, потребителите трябва първо да се оплачат на търговеца, от когото са закупили услугата, за да се опитат да намерят решение.

В случай че разминаванията с търговеца са сериозни и продължават, Габриела Руменова препоръчва обръщане към Комисията за защита на потребителите. Тя има правомощия да проведе проверки и да гарантира, че мястото за настаняване продължава да отговаря на обявените условията и стандартите, които е обявило.

В заключение, измамите и нелоялните търговски практики в туристическия сектор по Черноморието могат да бъдат предотвратени чрез информиран избор и внимателни проверки на мястото за настаняване. Платформата "Ние, потребителите" подкрепя и насърчава потребителите да бъдат внимателни и осведомени, за да избегнат нежелани неприятности по време на техния туристически опит.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: БГНЕС, БНР 
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40