Музеят "Ван Гог" в Амстердам отбелязва своята петдесета годишнина със серия от изложби, които доближават до личността и майсторството на нидерландския постимпресионист.
Идеята за създаване на музея "Ван Гог" се появява през 60-те години на миналия век. Основният двигател за създаването на музея е Ото Хайрман, който е художник и критик, но смъртта му през 1969 г. забавя реализирането на идеята на едно място да бъдат събрани творбите на художника. Музеят отваря врати на 2 юни 1973 г. Музейната експозиция съдържа 200 картини, 500 гравюри и почти всичките му писма.
Когато е на 27 години, Винсент ван Гог решава да стане художник. Рисува изключително активно в продължение на 10 години, като създава около 850 картини и 1300 скици. Умира едва на 37 години.
До 3 септември 2023 г. може да бъде видяна ретроспективната експозиция "Ван Гог в Овер – неговите последни месеци", която представя творби от последните месеци от живота на Ван Гог във френското село Овер-сюр-Оаз. Той пристига там на 20 май 1890 г., изпълнен с оптимизъм и амбиции. Причината е присъствието на доктор Гаше – лекар, специализирал се в лечението на "меланхолия". След периодите, прекарани в Арл и Сен-Реми-дьо-Прованс, Южна Франция, художникът продължава да се бори с психичните си проблеми.
По време на престоя си в Овер-сюр-Оаз художникът създава 74 картини, като оттогава са някои от най-добрите му платна като "Житна нива с гарвани", "Житна нива под гръмотевични облаци", както и меланхоличният портрет на неговия лекар и приятел доктор Гаше. Последната му творба остава на статива, когато се застрелва на 27 юли 1890 г. насред житното поле.
В настоящата експозиция са представени 50 от тях, като те са събрани както от други галерии, така и от частни колекции по целия свят. Експозицията дава възможност на публиката и на критиката да видят произведения на автора, които досега не са представяни заедно. Изложбата се представя в сътрудничество с музея "Орсе" в Париж.
От 13 октомври 2023 г. до 14 януари 2024 г. поредна изложбена експозиция ще проследи живота и творчеството на художника по поречието на Сена. За първи път ще бъдат представени творби на Винсент ван Гог и съвременниците му Пол Синяк, Жорж Сьора, Емил Бернар и Шарл Ангран.
Произведенията на Ван Гог, създадени в Аниер, за първи път ще могат да бъдат изследвани като отделна група, но и да бъдат сравнени с картините на четиримата негови съвременници, които са рисували на същите места. Изложбата, която закрива поредицата експозиции за юбилея на музея "Ван Гог", представя 75 картини на нидерландския постимпресионист. Много от тях не са показвани никога в музея в Амстердам и дори в Нидерландия.
Музеят редовно организира творчески сесии с посещения на временни изложби и експозиции от колекцията на музея с дискусии. "Сподели с Винсент" е дългосрочна програма на музея "Ван Гог" за насърчаване на открития диалог за психичното здраве, вдъхновена от личната история на прочутия художник.
В рамките на изложбата "Ван Гог в Овер – неговите последни месеци" на 6 октомври и 3 ноември сесиите от програмата ще бъдат фокусирани върху използването на цветове в творчеството на художника с наблюдение на творби от колекцията на музея.
Казват, че музеят “Ван Гог” е едно от най-посещаваните места в Амстердам и вероятно един от най-посещаваните музеи в Нидерландия.
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg