Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътната безопасност на децата в България – какво не знаем?

| обновено на 24.08.23 в 09:50
Снимка: kidsonboard.bg

Над 60% от децата, пострадали при пътни инциденти в България, са били пътници в превозни средства. Въпреки този шокиращ статистически факт, въпросът за пътната безопасност на децата в нашата страна все още остава тема, която не получава необходимото внимание. Инициативата "Деца на борда" се стреми да освети този проблем и да повиши осведомеността на обществото за важността на правилното обезопасяване на децата по време на движение по пътищата.

Интервю с Радослава Митрова от инициативата за “Нашият ден“ разкрива множество аспекти, които са свързани с този проблем. Една от ключовите идеи е, че начинът, по който образованието за пътна безопасност започва още от ранна възраст, може да оказва дългосрочно влияние върху поведението на децата на пътя. За да се постигне това, тя предлага включването на теми свързани с безопасното движение в учебните заведения още от детската градина и началните класове на училище.

От съществено значение за подобряването на пътната безопасност на децата е и активният контрол върху нарушителите. За да се постигне това, санкциите трябва да бъдат “не само строги, но и незабавно налагани“, казва тя. Настоящата санкция за дете, пътуващо без специално столче – 50 лева, се оценява от нея като несъразмерно ниска спрямо сериозността на проблема.

По нейните думи изследване на Държавната агенция "Безопасност по пътищата" разкрива тревожни данни – по-малко от 16% от децата в България се превозват правилно в колите. Това подчертава необходимостта от по-ефективно образование на родителите за правилния начин на обезопасяване на децата им, както и за избора и правилната употреба на обезопасителни столчета.

Според нея медиите също играят важна роля в този процес, като трябва “не само да отразяват инцидентите, но и да осъзнаят своята отговорност да образоват обществото“ за начините за тяхното предотвратяване.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: kidsonboard.bg
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50