Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътната безопасност на децата в България – какво не знаем?

| обновено на 24.08.23 в 09:50
Снимка: kidsonboard.bg

Над 60% от децата, пострадали при пътни инциденти в България, са били пътници в превозни средства. Въпреки този шокиращ статистически факт, въпросът за пътната безопасност на децата в нашата страна все още остава тема, която не получава необходимото внимание. Инициативата "Деца на борда" се стреми да освети този проблем и да повиши осведомеността на обществото за важността на правилното обезопасяване на децата по време на движение по пътищата.

Интервю с Радослава Митрова от инициативата за “Нашият ден“ разкрива множество аспекти, които са свързани с този проблем. Една от ключовите идеи е, че начинът, по който образованието за пътна безопасност започва още от ранна възраст, може да оказва дългосрочно влияние върху поведението на децата на пътя. За да се постигне това, тя предлага включването на теми свързани с безопасното движение в учебните заведения още от детската градина и началните класове на училище.

От съществено значение за подобряването на пътната безопасност на децата е и активният контрол върху нарушителите. За да се постигне това, санкциите трябва да бъдат “не само строги, но и незабавно налагани“, казва тя. Настоящата санкция за дете, пътуващо без специално столче – 50 лева, се оценява от нея като несъразмерно ниска спрямо сериозността на проблема.

По нейните думи изследване на Държавната агенция "Безопасност по пътищата" разкрива тревожни данни – по-малко от 16% от децата в България се превозват правилно в колите. Това подчертава необходимостта от по-ефективно образование на родителите за правилния начин на обезопасяване на децата им, както и за избора и правилната употреба на обезопасителни столчета.

Според нея медиите също играят важна роля в този процес, като трябва “не само да отразяват инцидентите, но и да осъзнаят своята отговорност да образоват обществото“ за начините за тяхното предотвратяване.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: kidsonboard.bg
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05