Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фалшив положителен резултат от тест за наркотици при шофиране: Какво да правим?

| обновено на 24.08.23 в 11:59
Снимка: БГНЕС

На 9 август тази година България въведе по-строги наказания за водачите на моторни превозни средства (МПС), управлявали след употреба на алкохол или наркотични вещества. Промените, които влязоха в сила, се отнасят до отнемането на автомобилите на такива шофьори.

Темата се фокусира върху промените в Наказателния кодекс и конфискуването или отнемането на автомобили на водачи, които са употребили алкохол или наркотици. Изникват интересни въпроси обаче около виновността на хората, които приемат лекарства, както и около техническата подкрепа за тестването на водачите.

Адвокатът Силвия Петкова споделя в ефира на “Нашият ден“, че водачите, тествани за наркотични вещества, имат право да бъдат придружени до лечебно заведение, ако тестът е дал фалшив положителен резултат. Това е важно, защото шофирането след употреба на наркотици е сериозно престъпление, наказвано с лишаване от свобода.

Преди ден се състоя междуведомствена среща при премиера акад. Денков. След нея стана ясно, че ще бъдат въведени роботизирани системи, които ще се включат в подготовката на пробите на шофьорите за алкохол и наркотици, за да може резултатите да излизат до една седмица. Намерението е три лаборатории в страната да бъдат оборудвани със съвременна техника до месец март следващата година. Ще бъдат ли те достатъчни?

“С достатъчно техника и човешки ресурс те биха могли да бъдат достатъчни, но март месец е прекалено късно“, казва тя и допълва:

“Дори пробите да излизат в рамките на една седмица, което отново е твърде дълъг срок, самото прекратяване на образуваното досъдебно производство отнема много повече време. Винаги в случаите, в които има положителен резултат от полевия тест, се образува досъдебно производство – отнема се книжката на шофьора, ако автомобилът е негов, му се свалят номерата“.

Както стана ясно в последните две-три седмици, без значение дали автомобилът е собственост на водача, или не той се отнема от страна на Министерството на вътрешните работи още на място, което е незаконосъобразно, това е коренно различна тема. Когато излезе резултатът от биологичната проба, и той е отрицателен, често са необходими още поне месец-два, дори три и повече, за да бъде прекратено досъдебното производство и съответния водач да бъде практически оневинен – да му бъдат върнати номерата и книжката.

Промените пораждат и въпроси около законността на отнемането на автомобилите. Отчетени са случаи, при които автомобили се отнемат от лица, които не са били водачите, което създава необходимост от допълнителни разяснения в законодателството.

Адв. Петрова дава в предаването два основни съвета – “Да не се подписва протокол за доброволно предаване на автомобила винаги във всички случаи; Когато съответният водач получи фалшиво положителен резултат, да изиска да бъде придружен до лечебно заведение, за да даде биологична проба“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55

"Чистота или смърт" – откровен киноразказ за зависимостите

Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..

публикувано на 27.11.24 в 09:54

От професионализъм до безсилие: Когато дори добрите полицаи не могат да помогнат

В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..

обновено на 27.11.24 в 09:37