Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Художничката Искра Благоева: Цивилизованото общество пази слабия

7
Снимка: iskrablagoeva.com

Темите, които занимават през годините художничката Искра Благоева, са свързани с чувствителността на българското общество към насилието, сексизма, агресията.

"Първото нещо, което ме впечатли, когато се върнах тук от Виена, е това, че българската жена е стълб на патриархата. Аз се интересувам от образа на жената – през миналото, в приказките, в митологията, в рекламата и днес. Но женската роля в семейството тук не е помръднала." 

В изложбата инсталация "Има нещо гнило в Рая" преди няколко години Искра Благоева работи с психиатър и проучва реални случаи на насилие. Така осъзнава, че насилието у нас не е само над жените, а над по-слабия изобщо. 

"Запитах се тогава в какво общество живея и къде точно спира чувствителността на това общество. След известно изследване стигнах до неприятния факт, че жените, които са подложени на систематично насилие, имат само два избора – или да бъдат убити или да убият."

Според Искра Благоева преди години има вълна на завръщане на творци тук у нас, но сега те отново напускат България. "Енергията на съвременните художници свършва в един момент – ние работим с наши лични средства и усилия. Има голяма липса на стратегия от страна на държавата и няма много институции, които да подкрепят съвременното изкуство."

Най-актуалната изложба на Искра Благоева е в съавторство с Валентина Шарра и се нарича "77½". Тя може все още да се види в галерия "Куб" в Топлоцентрала.

"Мислихме за нещо, което свързва жените, и се върнахме много назад във времето, когато жените са били лечителки и са познавали това знание. Бяхме в едно село в Родопите и днес бабите там берат билки, сушат ги и ще си ги ползват."

Чуйте още от разговора с Искра Благоева в "Какво се случва".



Снимка – iskrablagoeva.com

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30

Преживей последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова

"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа  Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..

публикувано на 22.11.24 в 16:19
Елица Георгиева

Елица Георгиева и романът "Одисея на момичетата от Източна Европа"

Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния  "Космонавтите само минават" ...

публикувано на 22.11.24 в 15:22
Ю Дзиен

Ю Дзиен: На този свят човекът поначало е поетичен

По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските читатели в превод на Веселин Карастойчев , доктор по китайска литература и преподавател по история на китайската литература в Софийския университет. На 23 ноември от 18 ч. в Китайския културен..

публикувано на 22.11.24 в 14:02