Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скритите измерения на агресията: Поглед от експертна гледна точка

| обновено на 25.08.23 в 11:24
Снимка: Pixabay

В наше време агресията и нейните прояви са теми от растящ интерес за обществото. Специалисти от различни дисциплини се опитват да разберат корените и последствията на този психологически механизъм, който съществува във “всеки жив организъм“. Сред тях са д-р Пламен Димитров, психолог, и социалният антрополог Харалан Александров, които споделиха своите виждания в ефира на "Нашият ден".

Д-р Пламен Димитров засегна важни аспекти на агресията като механизъм за оцеляване. Той подчерта, че агресията е вградена в нашата природа като част от реакцията "борба и бягство", свързана с нашите усещания. Трудно овладяеми емоции – като завист, фрустрация и усещане за собствена неадекватност – могат да породят безпокойство и тревожност. Той разгледа и връзката между агресията и нашите защитни и компенсаторни механизми, които са вградени още от ранното детство.

Нормите са отражение на социалния контекст, като д-р Димитров посочи, че в някои случаи те могат да бъдат нарушени поради липса на морални саморегулации. Такива нарушения могат да доведат до регресия към агресивни поведения.

“Нормите са зависими от социалния контекст, в който живеем. В изследванията на корумпираните политици например откриваме, че липсват моралните саморегулации, като съвест, достойнство и чувство за отговорност. Нормата се е превърнало във “всички правят така, защо не и аз“. Всички сме регресирали към агресията, а можем по-добре“, посочва в интервюто той.

Социалният антрополог Харалан Александров разгледа агресията като част от еволюционния механизъм на човека. Той посочва, че способността на човека да упражнява насилие е генетично обусловена и свързана с многослойния цивилизационен процес. Александров забелязва, че агресията се използва и за различни цели, включително военни. Той също така подчертава, че агресията може да бъде символна и да се изразява чрез различни форми на насилие, както и да се проявява в морални нарушения.

“Има много форми, които не са свързани с физическо, а със символно насилие. Ярък пример е това, което се случва около Паметника на Съветската армия. Насилието е сред нас, ние го упражняваме всекидневно“, посочва той.

Общата идея, споделена от двамата експерти, е, че агресията е сложен механизъм, възникнал в еволюционния процес, и че тя няма да изчезне, а може да бъде управлявана и регулирана. Съзнателната рефлексия и разбирането за последствията са от съществено значение за управлението на агресията и за създаването на общество, в което тя се изразява конструктивно.

Интересът към този въпрос е отразен и в нарастващата чувствителност на обществото към темата за агресията. Александров подчертава, че обществената саморегулация е ключов фактор в балансирането на агресивните пориви и в развитието на зряла общност.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рожденият ден на Сина Божий

"Слава във висините Богу, на земята мир, между човеците благоволение". Това ангелско славословие огласило Рождественската нощ, като че ли най-добре разкрива същността на Христовото явяване в света. Няма нищо по-светло на небето от това да се слави Бог за всичките му благодеяния към човешкия род. Нима има нещо по-желано от мира на земята, който..

публикувано на 25.12.24 в 12:48

"Словото стана плът": Уникалното събитие, което променя историята на света

Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата така, че тя става разбираема и близка за хората. В интервю за предаването "Нашият ден" по повод Рождество Христово, д-р Каравълчева размишлява върху значението на този празник и неговия парадоксален..

обновено на 25.12.24 в 12:35

Един концерт с мисия: Подкрепа за най-уязвимите на Рождество

Тази вечер, под патронажа на президента Румен Радев и съпругата му Десислава Радева, ще се проведе традиционният благотворителен спектакъл "Българската Коледа". Събитието, което се организира за 22-ра поредна година, има за цел да подпомогне лечението на стотици български деца и да осигури модерна медицинска апаратура за детски отделения и клиники в..

обновено на 25.12.24 в 11:47
Дядо Коледа

Зад кулисите на Коледната магия – историята на Дядо Коледа

Декември е месецът, когато магията на Рождество озарява всички домове, а една от основните задачи на журналиста Станчо Шукеров е да ни напомни, че Дядо Коледа наистина съществува. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели как е преминала най-важната нощ в годината за добрия старец и как му се струваме ние – хората. "Както винаги,..

обновено на 25.12.24 в 10:59

Анкета: Коледните празници през очите на децата

За най-малките членове на семейството Бъдни вечер и Коледа са един миг от приказка, в която семейството им е героят, а домът – най-уютното място на света. Може би нетърпеливо броят постните ястия на масата или се опитват да отгатнат какво точно символизират. Някои се скриват под масата, за да чуят шепота на желанията си, докато други очакват..

публикувано на 24.12.24 в 10:25