Първият национален форум за включващо градско развитие Placemaking Connected Bulgaria ще се проведе от 1 до 3 септември в сградата на Сточна гара.
Целта му е да събере активни организации от страната с международни експерти, като осигури възможност за обмяна на опит и идеи и основа за дискусии, целящи решаване на общите казуси и проблеми.
На 1 септември 2023 г. е предвидена международна конференция в необитаемата сграда на Сточна гара, където в пет дискусионни панела ще бъдат разгледани местата за обитаване.
Изложбата "Успешни плейсмейкинг проекти от България“ съпътства програмата на събитието. Предвидени са четири 3-часови тематични работилници, насочени към различни практични умения. Във форума участват 25 лектори от различни организации и райони на България. Сред гостите са специалисти от Норвегия и други европейски страни.
В ефира на "Нашият ден“ Адрияна Михайлова, "Градоскоп", и Ласка Ненова от "BG Бъди активен" представят тридневния форум.
"През последните пет години ние създадохме една много силна общност и една много силна експертиза. И сега дойде моментът да покажем тази експертиза. Тази година имаме представители на Европейската placemaking мрежа, но фокусът е нашата българска експертиза“, посочва Ласка Ненова.
Целта на Placemaking Connected: Europee да обедини всички, които работят в посока градове за хората, допълва Адрияна Михайлова "Градоскоп", която представлява България в тази формация.
Местоправенето (placemaking) реално означава подобряване на средата чрез изграждане на общност в тези публични пространства. Целта е да се създаде пространство, което е харесано и припознато от повече хора, допълва Ласка Ненова.
Темите на Първия национален форум за включващо градско развитие са разнообразни, ще има обмен на практически знания, засилване на мотивацията."Със сигурност ще се радваме изводите и заключенията, до които ще достигнем на този форум, да влезнат в предизборния дебат и в програмите за управление на кандидат-кметовете“, казва още Ласка Ненова.
Сточна гара
В момента има три пилотни проекта за развитие на терена от гара Подуяне до Сточна гара. Този терен е огромен, а в момента е градски разделител. Една от концепциите предвижда там да има нов градски парк, защото природата вече сама се е завърнала там.
Организаторите на форума призоват столичани да им помогнат с превода на placemaking на български език.
Програмата на събитието можете да видите тук: Първи национален форум Placemaking Connected: Bulgaria
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg