На 1 септември 2023 г. ще бъдат подписани Националният рамков договор за медицински дейности и Националният рамков договор за дентални дейности за 2023-2025 г. Те са резултат от продължителната работа на съсловните организации и НЗОК. С тях се определя рамката, по която фондът възлага оказването на медицинска и дентална помощ на здравно осигурените у нас, като подробно се описват видовете обеми, качеството и цените на отделните дейности.
"Необходимо е да се говори за денталната медицина по-често, отколкото на практика се случва. Дълги бяха преговорите, но те бяха обусловени от закона, защото той казва, че преговорите започват в момента, когато бъде внесен бюджетът на здравното осигуряване. За съжаление през годините Касата загуби своя обществен характер, въпреки че парите се събират от всеки един гражданин“, казва д-р Николай Шарков, председател на Българския зъболекарски съюз.
Бюджетът на НЗОК за дентална медицина е циничен
В допълнение той коментира, че преговорите протекоха не много леко поради факта, че бюджетът беше неадекватен в началото, внесен от служебния кабинет. На по-късен етап той беше увеличен, като се запази пропорцията в проценти, съобразно бюджета за 2022 г. Националният рамков договор за дентални дейности е за периода 2023-2025 г., но ще се разглежда всяка година. Разписвайки НРД, всъщност от днес започват преговорите по финансовата рамка за 2024 г.
"Защитени са правата на лекарите по дентална медицина, работещи с НЗОК, и естествено най-вече са защитени и правата на пациентите. Това, което не успяхме да постигнем, е, че при този бюджет, който за мен не беше достатъчен, успяхме да договорим условия, които са добри за пациентите и не нарушаваме техните права“, посочва д-р Шарков.
От съсловната организация настояват от години да се увеличат дейностите за здравно осигурените лица над 18 години, защото в момента те са един преглед и три дейности, които са абсолютно еднообразни – вадене на зъб или правене на пломби. Този пакет трябва да се увеличи, но трябват доста средства. В момента се работи за включването на поне още една дейност.
"Трябва да се замислим за стратегическото направление в държавата, наречено здравеопазване. Защото то е част от националната сигурност, но няма нито един представител от нас в Съвета за национална сигурност. Може би неслучайно“, допълва д-р Шарков.
Той припомня, че децата имат право на един преглед годишно, имат право на четири дейности – кариеси, пулпити, периодонтити и екстракции на временни и постоянни зъби.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език, са гости на “Артефир” в рамките на образователна инициатива на белгийския университет , насочена към разпространяване на академични знания. В програмата им са включени също срещи в..
Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в град Свищов, в която и до днес е жив дарителският дух и визията за бъдеще, завещани от неговия патрон. Построено по проект на австрийския архитект Паул Бранк, училището изправя снага..
На 30 януари 2025 г. отбелязахме 150 години от рождението на изтъкнатия финансист, политик и държавник Атанас Буров. По този повод, традиционно фондация "Атанас Буров" организира официална церемония по връчването на престижните годишни призове "Буров" за банково, финансово и индустриално управление. Събитието се проведе в Гранд Хотел "София", в..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на ЕРА България, годината беше различна от предходните, като се наблюдаваха важни тенденции, които определят бъдещето на сектора. "2024 г. беше малко особена по отношение на това, което се случи на..
Българите сe разделят приблизително на две половини: едните не знаят какво точно е това, а другите са негативно настроени, показа скорошно изследване на "Тренд" на тема "Какво представлява изкуственият интелект?" Изкуственият интелект или ИИ не е в бъдещето, той е навсякъде около нас. ИИ е общо понятие, обхващащо набор от технологии, които..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg