Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Николай Шарков за Националния рамков договор

Защитени са правата на лекарите по дентална медицина, работещи с НЗОК

От БЛС настояват за увеличат дейностите за здравно осигурените лица над 18 години

Снимка: Личен архив

На 1 септември 2023 г. ще бъдат подписани Националният рамков договор за медицински дейности и Националният рамков договор за дентални дейности за 2023-2025 г. Те са резултат от продължителната работа на съсловните организации и НЗОК. С тях се определя рамката, по която фондът възлага оказването на медицинска и дентална помощ на здравно осигурените у нас, като подробно се описват видовете обеми, качеството и цените на отделните дейности.

"Необходимо е да се говори за денталната медицина по-често, отколкото на практика се случва. Дълги бяха преговорите, но те бяха обусловени от закона, защото той казва, че преговорите започват в момента, когато бъде внесен бюджетът на здравното осигуряване. За съжаление през годините Касата загуби своя обществен характер, въпреки че парите се събират от всеки един гражданин“, казва д-р Николай Шарков, председател на Българския зъболекарски съюз.

Бюджетът на НЗОК за дентална медицина е циничен

В допълнение той коментира, че преговорите протекоха не много леко поради факта, че бюджетът беше неадекватен в началото, внесен от служебния кабинет. На по-късен етап той беше увеличен, като се запази пропорцията в проценти, съобразно бюджета за 2022 г. Националният рамков договор за дентални дейности е за периода 2023-2025 г., но ще се разглежда всяка година. Разписвайки НРД, всъщност от днес започват преговорите по финансовата рамка за 2024 г.

"Защитени са правата на лекарите по дентална медицина, работещи с НЗОК, и естествено най-вече са защитени и правата на пациентите. Това, което не успяхме да постигнем, е, че при този бюджет, който за мен не беше достатъчен, успяхме да договорим условия, които са добри за пациентите и не нарушаваме техните права“, посочва д-р Шарков.

От съсловната организация настояват от години да се увеличат дейностите за здравно осигурените лица над 18 години, защото в момента те са един преглед и три дейности, които са абсолютно еднообразни – вадене на зъб или правене на пломби. Този пакет трябва да се увеличи, но трябват доста средства. В момента се работи за включването на поне още една дейност.

"Трябва да се замислим за стратегическото направление в държавата, наречено здравеопазване. Защото то е част от националната сигурност, но няма нито един представител от нас в Съвета за национална сигурност. Може би неслучайно“, допълва д-р Шарков.

Той припомня, че децата имат право на един преглед годишно, имат право на четири дейности – кариеси, пулпити, периодонтити и екстракции на временни и постоянни зъби. 

Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55