Вече повече от 100 дни продължава стачката на 160 хиляди актьори и сценаристи в Холивуд. Все още не се знае дали протестът няма да засегне и големи издания като Кинофестивала във Венеция. Режисьорът и председател на журито Деймън Шазел споделя, че се надява на благоприятен изход от стачката. По своята структура това, от което се ражда недоволството на актьори и сценаристи по отношение на новите технологии е свързано именно с работата на генеративен изкуствен интелект в рамките на студията, който генерира сценарии и холограмни актьори. Журналистът и програмист Георги Караманев в своята статия "Холивуд vs. изкуствения интелект" в авторския проект "Дигитални истории" отбелязва, че вече има сериал генериран изцяло от изкуствен интелект. Името му е "Nothing forever". Излъчва се 24 часа в денонощието в реално време, споделя журналистът, програмист и писател Георги Караманев:
"Всички очаквахме, че този тип технологии ще дойдат, за да ни заменят само в рутинни дейности, които не се свързват с креативност, изкуство. Ето че се събудихме изненади какви неща могат да създават алгоритмите? – Почти няма професия, която няма да бъде засегната. Голямата част от протеста е свързана с финансово договаряне на условията. Най-засегнати от промените са второстепенните актьори, участници в масовки, защото според новия предложен договор от продуцентите, те могат да бъдат заснети веднъж и оттам нататък техния образ да се добавя дигитално. Това доста улеснява заснемане и създаване на един филм."
Оказва се, че подобни случаи вече има отбелязва Георги Караманев в своята статия "Холивуд vs. изкуствения интелект" в проекта "Дигитални истории". Казусът е свързан със сериала "Наследство", където актьорът Браян Кокс споделя на един от протестите как му показали видео със сцени, които никога не е играл, а са изглеждали толкова истински: "Изкуственият интелект Браян Кокс дори имитираше животни. Никога през живота си не съм се превъплъщавал в животно", твърди актьорът.
"Тази тема вече блокира филми с милиардни бюджети и дългоочаквани продукции. Интересна е голямата картина. Подобни казуси ще виждаме във все повече професии. И в журналистиката. Въпросът е трябва ли да спираме алгоритмите? Тъй като вече се убедихме, че са доста добри в много сфери. Не сме подготвени за управлението на изкуствен интелект, още се учим, в ръцете си имаме едно оръжие, още не знаем, ако един изкуствен интелект е "сценарист", къде да му сложим границите точно. Ще става все по-ценна ролята на хората на входа и на изхода на тези процеси."
Твърди се, че и други награди ще претърпят своето отлагане, заради стачката в Холивуд – очаква се награда "Еми" за тв продукция да бъде пренасочена за онлайн излъчване през януари догодина.
Повече чуйте в разговора с Георги Караманев.
Българо-японският куклен спектакъл "История за чайка и банда котараци" на Катя Петрова е поканен за ново турне в няколко японски града през лятото. Това е третото гостуване на спектакъла, който дълги години се игра на сцената на Столичния куклен театър. Поканата за предстоящото турне дойде поради големия интерес от страна на японската публика към..
За пръв път в България се провежда годишното общо събрание на CISAC – най-значимият глобален форум в света на авторските права. Негов домакин е сдружението на композитори, автори и музикални издатели за управление на авторски права "Музикаутор", член на Конфедерацията от 1993 г. Форума събира творци, ръководители на дружества за колективно..
Как празнуват и какво значи 24-ти май за хората, за които всеки ден е "ден на буквите". Анкета с редактори, коректори и преводачи за интимното преживяване на четенето и колективното честване на писмеността и културата. Зорница Христова е българска преводачка от английски език, журналистка и авторка на детски книги. През 2010 година създава собствено..
"За какво мислиш?" ни пита книгата на Лоран Моро, която е неин автор и художник. Героите? Четем им мислите, виждаме ги нарисувани, можем да повдигнем капачетата и да видим дали и другите не мислят като нас: "Анелия има сладки желания", "Гийом кипи от гняв", "Антоан не си намира думите", "Лоран няма търпение отново да е лято", "Розали е започнала да..
Празничното издание на предаването "Семейно радио" е посветено на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Голямото семейство на Българското национално радио поздрави своите слушатели с директни включвания и репортажи на: Радио София – с Христина Иванова, Радио Пловдив –..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на..
В епизод 592 "Трамвай по желание" представя за своята публика театралния роман на Сергей Трайков "Уилям Шекспир не е девствена". "Мъж заварва жена си да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg