Вече повече от 100 дни продължава стачката на 160 хиляди актьори и сценаристи в Холивуд. Все още не се знае дали протестът няма да засегне и големи издания като Кинофестивала във Венеция. Режисьорът и председател на журито Деймън Шазел споделя, че се надява на благоприятен изход от стачката. По своята структура това, от което се ражда недоволството на актьори и сценаристи по отношение на новите технологии е свързано именно с работата на генеративен изкуствен интелект в рамките на студията, който генерира сценарии и холограмни актьори. Журналистът и програмист Георги Караманев в своята статия "Холивуд vs. изкуствения интелект" в авторския проект "Дигитални истории" отбелязва, че вече има сериал генериран изцяло от изкуствен интелект. Името му е "Nothing forever". Излъчва се 24 часа в денонощието в реално време, споделя журналистът, програмист и писател Георги Караманев:
"Всички очаквахме, че този тип технологии ще дойдат, за да ни заменят само в рутинни дейности, които не се свързват с креативност, изкуство. Ето че се събудихме изненади какви неща могат да създават алгоритмите? – Почти няма професия, която няма да бъде засегната. Голямата част от протеста е свързана с финансово договаряне на условията. Най-засегнати от промените са второстепенните актьори, участници в масовки, защото според новия предложен договор от продуцентите, те могат да бъдат заснети веднъж и оттам нататък техния образ да се добавя дигитално. Това доста улеснява заснемане и създаване на един филм."
Оказва се, че подобни случаи вече има отбелязва Георги Караманев в своята статия "Холивуд vs. изкуствения интелект" в проекта "Дигитални истории". Казусът е свързан със сериала "Наследство", където актьорът Браян Кокс споделя на един от протестите как му показали видео със сцени, които никога не е играл, а са изглеждали толкова истински: "Изкуственият интелект Браян Кокс дори имитираше животни. Никога през живота си не съм се превъплъщавал в животно", твърди актьорът.
"Тази тема вече блокира филми с милиардни бюджети и дългоочаквани продукции. Интересна е голямата картина. Подобни казуси ще виждаме във все повече професии. И в журналистиката. Въпросът е трябва ли да спираме алгоритмите? Тъй като вече се убедихме, че са доста добри в много сфери. Не сме подготвени за управлението на изкуствен интелект, още се учим, в ръцете си имаме едно оръжие, още не знаем, ако един изкуствен интелект е "сценарист", къде да му сложим границите точно. Ще става все по-ценна ролята на хората на входа и на изхода на тези процеси."
Твърди се, че и други награди ще претърпят своето отлагане, заради стачката в Холивуд – очаква се награда "Еми" за тв продукция да бъде пренасочена за онлайн излъчване през януари догодина.
Повече чуйте в разговора с Георги Караманев.
На 23 април под надслов "Това е толкова ъндърграунд" се открива фестивалът за пърформънс изкуство "София ъндърграунд". Събитията в програмата му продължават до 27-и, неделя. Тази година фестивалът задава въпроса може ли ъндърграундът да остане под земята и каква е ролята му в съвременния артистичен свят. Доколко социалните медии, навикът на..
Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст акцентът е въздействието на музиката върху децата, това обясни и режисьорът Христо Ботев Станчев. Точно както повелява историята той вплита в едно приключение група животни – магаре, куче, котка и..
На 21 април се навършват 115 години от смъртта на Марк Твен – един от най-значимите американски писатели. Марк Твен е роден през 1835 аристократична и многолюдна фамилия, заселила се първо в щата Вирджиния, а после край река Мисисиспи. Писателят има вълнуващо и изпъленено с емоции и приключения детство, което после го вдъхновява за написването..
В "Нашият ден" се срещаме с Ани Йовева – дизайнер на шевици. Тя е родена в Самоков, рисува от най-ранна детска възраст, а учителката ѝ в гимназията я насочва към традиционната българска бродерия. Йовева е отдадена на занаята – държи на мотивите, цветовете и бодовете. Случвало се е да работи върху една носия в продължение на 5 години. Разказва,..
В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син..
Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg