Поморие е третият по големина български крайморски град с население 30 хиляди души, според наскоро публикуваната след преброяването статистика. Град, който има поне 3000 години история, документирано. Градоначалникът на Поморие отговаря и за лагуна.
Окъпан от снощния порой и градушка, Поморие откри снощи за 65-и път своите "Яворови дни", като почете паметта и гения на големия български поет Пейо Яворов. Общината има поне от 12 години "вина и съучастие" в тези поетични празници.
Иван Алексиев, кмет на Поморие, коментира снощната буря и изрази радост от липсата на щети, но зададе въпроса:
"Защо ние самите си правим антиреклама, а после искаме българският туризъм да е проспериращ. Еми няма как – вижте как представят бедствията Гърция и Турция...
Неслучайно Анхиало е бил най-богатият град по Черноморието. Сега той е трети по големина град. Яворов е емблематичен за България, но той е син на древно Анхиало и днешно Поморие. Яворов пристига в Анхиало през 1899 г. и започва работа в Пощенската станция на Анхиало. Тогава той е бил Пейо Крачолов – родом от Чирпан, 21-годишен телеграфист. Седял е само една година. Но Яворов остава символ на Поморие. Морето, което го е обгърнало и тези скали, от които е отправял своя взор са го вдъхновили и той не е написал само "Калиопа", а и "Заточеници", "Арменци". Когато си тръгва от Анхиало, той тръгва вече като Пейо Яворов. Затова, когато кажем Поморие, всеки се сеща за Яворов. Духът на Яворов е жив и още ще живее в Поморие, защото той е оставил част от душата си тук."
Кметът подчерта важността на отрасъла туризъм и значението на държавата за неговото развитие.
София Тодорова, експерт по културата и връзките с обществеността на Община Поморие, разказа за културните прояви на Общината:
"Категорично има интерес и то немалък. По отношение на организацията – тя се случва с лекота, защото, когато правиш нещо с любов и желание, то се получава. Има интерес и от жителите на Поморие, и от гостите. Яворовите дни са популярни с Националния конкурс за поезия "От заник слънце озарени, алеят морски ширини", както и с рецитал-конкурс – вдъхновени от Яворовото творчество. И така 65 години вече без прекъсване ние правим дълбок поклон пред Яворов с тези поетични празници."
Директорът на Историческия музей в Поморие Антон Карабашев също разказа моменти от историята на селището, винопроизводството, рибарството, древните традиции, както и за пребиваването на поета.
"Тук Яворов написва най-хубавите си стихотворения, той усеща древното историческо минало на Анхиало. Тук са и неговите първи любовни трепети..."
Разговора на Дарина Маринова с Иван Алексиев, София Тодорова и Антон Карабашев можете да чуете от звуковия файл.
Снимки – Община Поморие, Дарина Маринова
Сдружение КАЖИ ("Кампании и активизъм за животните в индустрията") отбеляза наскоро своя 8 рожден ден. КАЖИ е българска организация с нестопанска цел, основана с цел защита на животните и фокус върху индустриалното животновъдство. Мисията на сдружението е да предотврати страданието на възможно най-много животни, като влияе за въвеждането на..
"Аз съм светлината на света, който Ме последва, той не ще ходи в мрак, а ще има светлината на живота", казва Спасителят. От Евангелието разбираме, че телесно слепите търсят помощ от Христос и Той им връща зрението. Духовно слепите, за разлика от тях избягват светлината, противят се на Сина Божи, гледат да Го унищожат, за да могат спокойно да..
Как изборите за президент в Румъния илюстрират разломните процеси в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стилиян Деянов , журналист на свободна практика, който живее в Румъния. Как излезе математиката на Никушор Дан "Сложно е, защото на първия тур имаше един триъгълник между статуквото, националистите и Никушор Дан, който..
Във варненското село Страшимирово има ферма за люти чушки, в чиито парници съжителстват люти сортове чушки от цял свят. Фермата е създадена от Христо Родинов, който е и създател българския сорт люта чушка "Български дух", международно признат и сертифициран. Христо Родинов, и семейството му – съпругата му Дарина и дъщерите му Елена и Славена –..
В Деня на българската писменост, просвета и култура насочваме вниманието ви към Севда Севан, която в своето творчество разказва за смесването на традиции и култури, за общуването между гърци, арменци, евреи и турци, които пребивават в хармонията на своето многоезичие. Ще го сторим заедно със сина ѝ Ален Лазаров, Вартануш Топакбашян, главен..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на..
Как празнуват и какво значи 24-ти май за хората, за които всеки ден е "ден на буквите". Анкета с редактори, коректори и преводачи за интимното преживяване..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg