Поморие е третият по големина български крайморски град с население 30 хиляди души, според наскоро публикуваната след преброяването статистика. Град, който има поне 3000 години история, документирано. Градоначалникът на Поморие отговаря и за лагуна.
Окъпан от снощния порой и градушка, Поморие откри снощи за 65-и път своите "Яворови дни", като почете паметта и гения на големия български поет Пейо Яворов. Общината има поне от 12 години "вина и съучастие" в тези поетични празници.
Иван Алексиев, кмет на Поморие, коментира снощната буря и изрази радост от липсата на щети, но зададе въпроса:
"Защо ние самите си правим антиреклама, а после искаме българският туризъм да е проспериращ. Еми няма как – вижте как представят бедствията Гърция и Турция...
Неслучайно Анхиало е бил най-богатият град по Черноморието. Сега той е трети по големина град. Яворов е емблематичен за България, но той е син на древно Анхиало и днешно Поморие. Яворов пристига в Анхиало през 1899 г. и започва работа в Пощенската станция на Анхиало. Тогава той е бил Пейо Крачолов – родом от Чирпан, 21-годишен телеграфист. Седял е само една година. Но Яворов остава символ на Поморие. Морето, което го е обгърнало и тези скали, от които е отправял своя взор са го вдъхновили и той не е написал само "Калиопа", а и "Заточеници", "Арменци". Когато си тръгва от Анхиало, той тръгва вече като Пейо Яворов. Затова, когато кажем Поморие, всеки се сеща за Яворов. Духът на Яворов е жив и още ще живее в Поморие, защото той е оставил част от душата си тук."
Кметът подчерта важността на отрасъла туризъм и значението на държавата за неговото развитие.
София Тодорова, експерт по културата и връзките с обществеността на Община Поморие, разказа за културните прояви на Общината:
"Категорично има интерес и то немалък. По отношение на организацията – тя се случва с лекота, защото, когато правиш нещо с любов и желание, то се получава. Има интерес и от жителите на Поморие, и от гостите. Яворовите дни са популярни с Националния конкурс за поезия "От заник слънце озарени, алеят морски ширини", както и с рецитал-конкурс – вдъхновени от Яворовото творчество. И така 65 години вече без прекъсване ние правим дълбок поклон пред Яворов с тези поетични празници."
Директорът на Историческия музей в Поморие Антон Карабашев също разказа моменти от историята на селището, винопроизводството, рибарството, древните традиции, както и за пребиваването на поета.
"Тук Яворов написва най-хубавите си стихотворения, той усеща древното историческо минало на Анхиало. Тук са и неговите първи любовни трепети..."
Разговора на Дарина Маринова с Иван Алексиев, София Тодорова и Антон Карабашев можете да чуете от звуковия файл.
Снимки – Община Поморие, Дарина Маринова
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..
На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg