Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пернишкото село Дивля и неговите павирани улици

6
Дървеният паметник на Св. Кирил и Методий в село Дивля
Снимка: Валери Леков

Село Дивля е едно наистина диво, чисто, живописно планинско село. Намира се в община Земен, на около 60 километра западно от областния гр. Перник и на 84 североизточно от София.

В село Дивля е живял и творил един от най-великите български художници Владимир Димитров - Майстора. В негова памет в центъра на селото е поставен бюст - паметник и дело на покойния вече скулптор проф.Величко Минеков. 

В сградата на читалището е разположена етнографска музейна сбирка за живота на Майстора. Той е оставил неповторими по художествените си достойнства картини с тематика от този край. В сбирката са показани и оригинални материали, отразяващи бита и културата на населението, облекла, тъкани и предмети, репродукции и лични вещи на Майстора.

Леглото на Владимир Димитров-Майстора

Още за миналото и настоящето на селото и неговите жители разказва в ефира на "Нашият ден"  Добрина Асенова.

През 1935 г. село Дивля е обявено за образцово.  В него имало е кредитна кооперация, популярна банка, 9 бакалници на частни търговци в които се е продавала всякаква стока от игла до барут. Имало две грънчарници, пет обущарници, пет ковачници. Жителите на селото на разчитали на 13 шивача, 4 кожухари, 4 дърводелци. Имало даже и пушкар. А две лимонадени фабрики се конкурирали. Денонощно работели две електрически мелници.
Интересен факт е, че в началото на миналия век мъжете от селото се прославят в павирането на улици и площади. В тяхна чест дивлянци изградили и Паметник на павьора. Освен него може да бъда видян още един интересен паметник от дърво на светите братя Кирил и Методий. 
Повече можете да чуете в звуковия файл. 
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Аркади Шарков

Аркади Шарков: Държавата не покрива напълно своя дял в здравното осигуряване

"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..

публикувано на 21.05.25 в 13:42

Четирима души умират от хепатит всеки ден заради ненавременно лечение

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..

публикувано на 21.05.25 в 13:13

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишен юбилей

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..

публикувано на 21.05.25 в 12:46

По-високи доходи в здравеопазването – неотложна необходимост

В ефира на предаването Lege Artis  Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..

публикувано на 21.05.25 в 12:28
Г-жа Мончева с ученици

Българското училище "Иван Станчов" и мирната битка за самосъзнание и принадлежност

За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..

публикувано на 21.05.25 в 10:30