Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Знаем ли кой е народният герой на Съединението?

| обновено на 06.09.23 в 10:39
Паметникът на Чардафон в Габрово
Снимка: Уикипедия

Съединението на Източна Румелия с Княжество България е най-искрената и най-спонтанната революция, която българският народ е направил. И ако по време на Априлското въстание имаме Иван Боримечката, то кой е народният герой на Съединението? Историкът Людмил Станчев сподели интересни подробности за живота и постиженията на Продан Тишков, известен още като Чардафон, в предаването "Нашият ден."

“Казва се Продан Тишков, по-известен като Чардафон. Той е известен още преди Съединението и е роден в Габрово. Той наистина е народен герой, който остава в историята на България със своите изключителни постижения и смелост“, казва историкът. 

Чардафон организира и предвожда най-голямата чета – Голямоконарската, която на 5 срещу 6 септември 1885 г. влиза в Пловдив. Участва в арестуването на главния управител на Източна Румелия Гаврил Кръстевич и провъзгласяването на Съединението.

Той получава заповед да събере резервистите от Голямо Конаре и да ги доведе в Пловдив. Четата се отправя към конака, който е заграден от военни части на майор Данаил Николаев. Когато стигат до мястото, Продан Тишков, заедно със Захари Стоянов и Иван Андонов, решават да влязат в конака и да изкарат оттам генерал-губернатора – Гаврил Кръстевич.

Дейци на БРТЦК, Пловдив, лятото на 1885 г. От ляво надясно: седнали: Антон Мумджиев, Тодор Гатев, Продан Тишков, Захарий Стоянов, Иван Андонов, Иван Арабаджията, неизвестен. Втори ред седнали: Иван Стоянович и Ангел Чолаков. Прави: Недялка Шилева, Спиро Костов, Димитър Ризов, Петър Зографски, Коста Паница, Спас Турчев. Фотография на Димитър Кавра

В предаването Людмил Станчев припомни още, че Продан Тишков става опълченец по време на Освободителната война, и въпреки че не участва в героичните битки при Стара Загора и Шипка, той има своето участие в освобождението на България. След това остава на военна служба в милицията на Източна Румелия, където заема сравнително висок пост - сержант-майор и отговаря за резервистите.

Продан Тишков е интересна фигура и със своята личност и постижения. Дори преди Съединението, той е известен със своето недоволство и необичайната си ненавист към Русия, въпреки че в то време в Пловдив и в Княжеството България е имало много български русофили.

Той иронично е наречен "Чардафон Великий" от Захари Стоянов.  Първоначално Продан Тишков носи прякор "Чарда", което означава "стадо говеда". Но този прякор претърпява изменения и се превръща в "Чардафон," съчетавайки думите "Чарда" и иронично пирбавената аристократична наставка “фон“.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Историкът Людмил Станчев разказва в ефира на предаването и за генерал-губернаторите на Източна Румелия.

Чуйте разговора с него…

Снимки: Уикипедия 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55

"Чистота или смърт" – откровен киноразказ за зависимостите

Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..

публикувано на 27.11.24 в 09:54

От професионализъм до безсилие: Когато дори добрите полицаи не могат да помогнат

В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..

обновено на 27.11.24 в 09:37