От 10 до 21 септември Пловдив ще бъде домакин на Международния театрален фестивал "Сцена на кръстопът". Така по традиция в града ще гостуват едни от най-добрите представления, създадени по сцените в цялата страна през изминалия сезон, а също и спектакли от Гърция, Република Северна Македония и Канада.
Фестивалният афиш предлага и разнообразна съпътстваща програма.
Откриването на театралния празник е на 10 септември от 19 часа с премиерния спектакъл "Месец на село" от Иван Тургенев. Постановката е съвместна продукция на домакините от Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Пловдив и студентите в НАТФИЗ на професор Маргарита Младенова, която е режисьор на спектакъла.
На 11 септември е втората премиера на Пловдивския театър – спектакълът "Лебедът" от Елизабет Иглоф с режисьор Петър Батаклиев.
На 14 септември ще се състои третата премиера - "Едуард II" от Андрий Жолдак и Сашо Димоски (по Кристофър Марлоу). Постановката на украинския режисьор Андрий Жолдак е съвместна продукция на Пловдивския театър и Народния театър "Йордан Хаджиконстантинов - Джинот" в град Велес, Република Северна Македония.
Програмата включва още спектакли на Народния театър "Иван Вазов", Младежкия театър "Николай Бинев", Театър "Българска армия", Плевенския театър "Иван Радоев", Драматичния театър "Адриана Будевска" - Бургас, Сатиричния театър "Алеко Константинов", Театър "199 Валентин Стойчев", Малък градски театър "Зад канала", фондация "Ден Гри".
Програмата на тазгодишното издание на "Сцена на кръстопът" представи в "Артефир” режисьорката Росица Обрешкова, програмен директор на фестивала. Разговора можете да чуете в звуковия файл.
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..
Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..
Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..
Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат. Александра е специализирала в..
Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg