От 10 до 21 септември Пловдив ще бъде домакин на Международния театрален фестивал "Сцена на кръстопът". Така по традиция в града ще гостуват едни от най-добрите представления, създадени по сцените в цялата страна през изминалия сезон, а също и спектакли от Гърция, Република Северна Македония и Канада.
Фестивалният афиш предлага и разнообразна съпътстваща програма.
Откриването на театралния празник е на 10 септември от 19 часа с премиерния спектакъл "Месец на село" от Иван Тургенев. Постановката е съвместна продукция на домакините от Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Пловдив и студентите в НАТФИЗ на професор Маргарита Младенова, която е режисьор на спектакъла.
На 11 септември е втората премиера на Пловдивския театър – спектакълът "Лебедът" от Елизабет Иглоф с режисьор Петър Батаклиев.
На 14 септември ще се състои третата премиера - "Едуард II" от Андрий Жолдак и Сашо Димоски (по Кристофър Марлоу). Постановката на украинския режисьор Андрий Жолдак е съвместна продукция на Пловдивския театър и Народния театър "Йордан Хаджиконстантинов - Джинот" в град Велес, Република Северна Македония.
Програмата включва още спектакли на Народния театър "Иван Вазов", Младежкия театър "Николай Бинев", Театър "Българска армия", Плевенския театър "Иван Радоев", Драматичния театър "Адриана Будевска" - Бургас, Сатиричния театър "Алеко Константинов", Театър "199 Валентин Стойчев", Малък градски театър "Зад канала", фондация "Ден Гри".
Програмата на тазгодишното издание на "Сцена на кръстопът" представи в "Артефир” режисьорката Росица Обрешкова, програмен директор на фестивала. Разговора можете да чуете в звуковия файл.
"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов. Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..
Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..
Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..
В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов. Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...
Гостът ни днес е легендарният музикант Пейо Пеев, който е барабанист и основател на групите "Импулс" и "Спринт". Като млад музикант е част от съставите "Тонус", "Кристали" и "Звезди". През март 1979 година основава "Импулс" като студийна група към Българското национално радио. През 1981 година музикантът основава група "Спринт", в която се..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg