Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тоталитаризмът и българския чадър

Снимка: БГНЕС

Преди 45 години на 7 септември 1978 г. на моста Ватерло в Лондон срещу българския писател дисидент Георги Марков е извършено покушение. Той издъхва на 11 септември, а  убийството му предизвиква много широк обществен резонанс по света и става известно като българския чадър. Извършената аутопсия показва, че на мястото на убождането е намерена сачма с диаметър 1.70 mm, изработена от сплав 90% платина и 10%  иридий. В сърцевината на сачмата има кухина с обем 0.2 mg, която комуникира с повърхността посредством два канала с диаметър 0.35 mm, пробити под ъгъл 90 градуса.

Авторът на "Задочни репортажи за България" е един от върховете на българската публицистика редом със "Записките" на Захари Стоянов и със "Строителите" на Симеон Радев, както и на забележителна белетристика и драматургия.

Все по важно е да се връщаме към това какво представляват тоталитарните системи и тоталитарните държави. Какво не бива да се забравя в ефира на "Нашият ден" коментира историкът Александър Стоянов. 

"Най-важното нещо, което не бива да се забравя, което трябва да се помни в такива време в които се ражда тоталитаризмът е, че той много често е възприеман от хората като необходимото зло за справянето с някаква криза", казва историкът.

Той коментира, че всяка тоталитарна идеология отрича индивидуалността. Тоталитаризмът е построен на концепцията, че благото на обществото е по-важно от индивидуалното благо. И че индивидуалното благо, трябва да бъде жертвано в името на общото благо. Това означава, че никой няма да право да преследва собствените си интереси и цели в една тоталитарна система.

Защо комунизмът реално забранява рок музиката при положение, че тя е създадена от същата социална прослойка, която създава комунизма, това е работническата класа?

Тоталитарните системи не допускат проява на личността, те не могат да допуснат да им бъде доказано, че личността може да стои над обществото. Тези системи, унищожават бъдещето не само на личностите си, но и на завладените от тях общества. Тези системи се градят от безлични хора в личен план, посочва Александър Стоянов.

Той допълва, че когато изведнъж срещу тях застане една личност, която няма нужда от помощ, от патерици на подобни хора. Която може сама да застава зад себе си и да отстоява своите идеали. Тогава те виждат в тази личност своята собствена анатема Те виждат онова, което винаги са мечтали да бъдат, но никога не могат да бъдат. Просто защото собствените им същности са кухи и празни. Естествено в своя гняв те се стремят да унищожат това нещо, което може много лесно и много просто да покаже, че те са в грешка , а личността е права.

Тоталитарната система в държави като Китай, Виетнам и Северна Корея продължава да съществува. Има я и в Русия, макар че тя е една по-хибридна и по-авторитарна форма.

"Младите носталгици по комунизма са рожба на старите носталгици по комунизма, които са техни баби и дядовци", твърди той.

В заключение Александър Стоянов подчертава, че задължително е за всеки българин да е прочел "Задочни репортажи за България". Те трябва да задължително да присъстват в учебната програма в българските училища на гимназиален етап. Фактът, че не е така е ясно доказателство за интересите на хората, които пишат тези учебници.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пловдивски ученици пишат писма до личностите, които са ги вдъхновили или разочаровали

23 януари е обявен за Ден на ръкописното писмо и  съвпада с датата, на която се е родил американския държавник Джон Хенкок, поставил пръв подписа си под Декларацията на независимостта. В съвременната дигитална епоха писането на ръка е почти изцяло заменено от електронната комуникация. Ръкописните писма и бележки обаче подобряват паметта,..

публикувано на 23.01.25 в 09:35

Профилактиката на мигрената: Ключът към по-добро качество на живот

На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..

обновено на 22.01.25 в 14:08

Народната обсерватория в Димитровград кани всички да погледнат нагоре

В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..

обновено на 22.01.25 в 12:57

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..

публикувано на 22.01.25 в 12:48
Д-р Янчо Делчев

ВМА извърши първа операция с ново поколение апарат Da Vinci Xi

Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..

публикувано на 22.01.25 в 12:29