Преди 45 години на 7 септември 1978 г. на моста Ватерло в Лондон срещу българския писател дисидент Георги Марков е извършено покушение. Той издъхва на 11 септември, а убийството му предизвиква много широк обществен резонанс по света и става известно като българския чадър. Извършената аутопсия показва, че на мястото на убождането е намерена сачма с диаметър 1.70 mm, изработена от сплав 90% платина и 10% иридий. В сърцевината на сачмата има кухина с обем 0.2 mg, която комуникира с повърхността посредством два канала с диаметър 0.35 mm, пробити под ъгъл 90 градуса.
Авторът на "Задочни репортажи за България" е един от върховете на българската публицистика редом със "Записките" на Захари Стоянов и със "Строителите" на Симеон Радев, както и на забележителна белетристика и драматургия.
Все по важно е да се връщаме към това какво представляват тоталитарните системи и тоталитарните държави. Какво не бива да се забравя в ефира на "Нашият ден" коментира историкът Александър Стоянов.
"Най-важното нещо, което не бива да се забравя, което трябва да се помни в такива време в които се ражда тоталитаризмът е, че той много често е възприеман от хората като необходимото зло за справянето с някаква криза", казва историкът.
Той коментира, че всяка тоталитарна идеология отрича индивидуалността. Тоталитаризмът е построен на концепцията, че благото на обществото е по-важно от индивидуалното благо. И че индивидуалното благо, трябва да бъде жертвано в името на общото благо. Това означава, че никой няма да право да преследва собствените си интереси и цели в една тоталитарна система.
Защо комунизмът реално забранява рок музиката при положение, че тя е създадена от същата социална прослойка, която създава комунизма, това е работническата класа?
Тоталитарните системи не допускат проява на личността, те не могат да допуснат да им бъде доказано, че личността може да стои над обществото. Тези системи, унищожават бъдещето не само на личностите си, но и на завладените от тях общества. Тези системи се градят от безлични хора в личен план, посочва Александър Стоянов.
Той допълва, че когато изведнъж срещу тях застане една личност, която няма нужда от помощ, от патерици на подобни хора. Която може сама да застава зад себе си и да отстоява своите идеали. Тогава те виждат в тази личност своята собствена анатема Те виждат онова, което винаги са мечтали да бъдат, но никога не могат да бъдат. Просто защото собствените им същности са кухи и празни. Естествено в своя гняв те се стремят да унищожат това нещо, което може много лесно и много просто да покаже, че те са в грешка , а личността е права.
Тоталитарната система в държави като Китай, Виетнам и Северна Корея продължава да съществува. Има я и в Русия, макар че тя е една по-хибридна и по-авторитарна форма.
"Младите носталгици по комунизма са рожба на старите носталгици по комунизма, които са техни баби и дядовци", твърди той.
В заключение Александър Стоянов подчертава, че задължително е за всеки българин да е прочел "Задочни репортажи за България". Те трябва да задължително да присъстват в учебната програма в българските училища на гимназиален етап. Фактът, че не е така е ясно доказателство за интересите на хората, които пишат тези учебници.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
В навечерието на връчването на наградите "Инвеститор на годината", Мила Ненова , изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, сподели в ефира на "Нашият ден" важността на тези награди за икономиката на страната и усилията, които се полагат за подобряване на инвестиционния климат в България. Тя подчерта, че събитието е не само..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако вземем само един от показателите – постоянно увеличаващият се брой на учениците – няма да сгрешим, ако допуснем, че тази гимназия дава надежда за бъдещето на селското стопанство в България. За..
1 април е не само Денят на шегата, а и Международният ден на птиците. Във Велико Търново днес, от 18:00 часа, в ТАМ – пространство за културни събития и социални инициативи, ще бъде създаден клуб по орнитология "В света на птиците". Негов инициатор е екологът Красимир Христов. С него разговаря редакторът Ани Маринова. Слушайте!
На днешния 1 април Музеят на хумора и сатирата в Габрово празнува 53 години с празнична програма, която започва в 9:00 часа сутринта и ще продължи до 19:00 часа днес. Входът е свободен за всички, които желаят да се присъединятл Повече за събитието научихме от редактора Ани Маринова, която разговаря със Светлана Михайлова, експерт "Връзки с..
В тринайстия от началото на годината петък водещите на "И рибар съм, и ловец съм" без излишни суеверия отправят поглед към ловните полета – Асен Масларски от студиото в София, Росен Мирчев от изложението "Природа. Лов. Риболов" в Пловдив, на което ще бъде посветено следващото предаване. Този път можем да чуем: - Отзвук от състезанието на стрелбищен..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското..
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg