Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Пламен Димитров, психолог:

По болезнен начин разбираме колко сме нужни, един на друг

Депресивна модалност е нормалното състояние на ума, което разпознава, че нещата не са чернобели

| Интервю
Пламен Димитров
Снимка: Борислава Борисова

"Националният траур има смисъл съпричастно да се включим в работата на скръбта и да влезем в онова зряло депресивно състояние на ума и действията си при които, отчитаме не само пожелателните неща, копнежите и предпочитанията. Да си дадем сметка, колко уязвими сме. Колко лесно може да се срине благополучието, ако не мислим".

Това заявява в интервю за БНР психологът д-р Пламен Димитров.

Скръбта е лична работа, което е много дълбока . Човек я преживява по много поводи, но понякога тя е дълбоко интимна. А когато касае големи общности и хора, каквото е нацията, допълва психологът.

Да сведем глави. Да си дадем сметка, че по едни честен начин, че много от щетите, загубите в живота ни биха могли да бъдат избегнати или разберем логиката на нещата, която може да ни направи по-мъдри в следващите ни действия.

Когато човек загуби нещо важно за себе си или не му се сбъднат мечтите, както на маса хора днес. Той влиза в едно по-зряло нюансирано състояние, което наричаме депресивна модалност. Това не е болест. Това е нормалното състояние на ума, когато вижда, че нещата не са чернобели,  пояснява д-р Димитров.

"Съединението прави силата, но психолозите допълват, ако и когато сме единни и човечни във взаимната си зависимост, защото независими няма“, казва той.

Психологът коментира, че не сме взели поуки от предните трагедии. В рамките на този месец колко трагични събития запълниха съзнанието и вече не ги помним. Изтласкани са. Те работят на подсъзнателно ниво, защото нищо те се забравя. То обаче не влиза в съзнанието. Вниманието го управляваме по един нарцистичен самовлюбен начин и много бързо изтласкваме тежките мисли, траура, мъката. Поуките от предишни събития и повтаряме грешките си. 

Доброто

"Понякога по болезнен начин ние разбираме колко сме си нужни един на друг. И колко всички сме уязвими, но от друга страна колко добри неща могат да се случат, ако сме по-солидарни, по-отзивчиви", твърди психологът.

Имаме толкова загуби, които сме си ги причинили по някакъв начин, защото сме допуснали поведения, които не са част от човешката култура, казва още д-р Димитров.

Хората имат способността да изтласкват, да прикриват от съзнанието си, да фалшифицират картината за реалността.

"Да си дадем сметка, какви действия да не допускаме или кога да сме действени, а не да скрием", посочва д-р Димитров.

Автентичното поведение на хората изисква много размисъл и дълбочина и функциониране в депресивна модалност.

Посланието

"Бъдете добри, скърбете честно и от това извлечете отговор за това кои избори, ще доведат до по-добри последствия", казва в заключение д-р Пламен Димитров.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31