Наводненията, които опустошиха европейската част на Турция, оставиха тежки следи. Във вчерашния ден стана ясно, че жертвите на този бедствен природен инцидент са достигнали бройката от осем души, като двама от тях са загинали в столицата Истанбул, а шестима в провинция Къркларели, която граничи с България.
Нахиде Дениз, журналист и дългогодишен кореспондент на БТА в Турция, предостави информации за обхвата на бедствието и усилията за възстановяване в ефира на "Нашият ден". Тя разказа, че след серията земетресения в югоизточните области на Турция през февруари, наводненията се разразяват в северозападните и западните провинции, централната част на страната, а на места засегнаха и Егейското крайбрежие.
Според г-жа Дениз най-силно поразени са провинциите край Черноморското крайбрежие:
"Самсун, който беше тежко засегнат, изпита блокада на магистрали и мостове, миналата седмица, а след това ситуацията се влоши и в столицата Анкара, където улиците се превърнаха в истинско море. Наводнението се разпространи и в европейските части на Турция, като засегна големи райони в Истанбул с милионно население".
Г-жа Дениз поясни, че пораженията в Истанбул са локални и не засягат целия град. Управлението на града веднага е предприело активни мерки за справяне с бедствието. "Мобилизирана е правителствената служба за борба с бедствия и аварии, както и спасителни екипи от кметството. Хората, които бяха засегнати, са настанени в помещения за пострадали при бедствия, а други са хоспитализирани в държавните болници", казва тя.
За да се подпомогнат пострадалите, в кметството на Истанбул е бил сформиран специален кризисен щаб, който е работил 24 часа без прекъсване. Кметът на града е съобщил, че са били изпратени над 1000 екипа с машини и линейки.
Министърът на вътрешните работи на Турция е обявил, че на всяко пострадало семейство ще бъдат предоставени по 15 000 турски лири помощ.
След този сериозен природен инцидент, усилията за възстановление и помощ за пострадалите продължават, докато общността и властите работят за възстановяване на нормалния живот в поразените райони.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..
На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация – отказ и отнемане на отдаденото разрешение. Гост в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" е доц. д-р Цвета Маркова , първия председател на държавната комисия по сигурността на информацията. Тя е създала от самото начало цялата институция и устройствен правилник за..
"Грийнпийс" – България представя идеята за морски резерват "Маслен нос" в Приморско. Природозащитната организацията проведе среща с рибарски дружества, представители на Община Приморско и туристическия бизнес от Созопол, Приморско, Китен и Царево. Във връзка с дейностите, подпомагащи опазването на морето, от природозащитната организация..
Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява". С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..
На 14 декември "Колегиум музикум Берлин" под диригентството на дългогодишния си ръководител Донка Митева ще се представи за първи път в почти пълен състав..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в..
Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg