Как присъстват ключовите компетентности в нормативната уредба на българското образование и в продължаващата квалификация на учителите? В каква посока се движи българското образование, какви промени са необходими и какво не достига, за да може младите хора да бъдат наистина подготвени за живота, коментира Стефан Лазаров, образователен експерт.
"Общите впечатления и наблюдения са, че през последните години българското образование по-скоро се намира в един застой", казва той.
И допълва, че очакваните реформи не са се случили и това дава отражение върху резултатите на учениците по много видим начин.
"За поредна година пропускаме възможността учениците да започнат да се обучават по нови учебни програми, които да ги доближат наистина до тези граждани, които искаме да виждаме", посочва експертът.
Върти се едно и също съдържание между отделните години, без да има промяна в това какво се учи. Без да има реален фокус върху уменията на учениците, както и върху техните компететности. Функционалната грамотност на българските ученици е ниска. Имам първокласници, които на практика не говорят български език и с тях трябва да се работи допълнително.
"Необходима е генерална промяна в учебните програми, както и промяна процеса на подбор на училищни директори. В момента близо 600 временно изпълняват тази дейност. Трябва да се преосмисли качествено преподаване", казва в заключение експертът.
Повече може да чуете в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg