Как присъстват ключовите компетентности в нормативната уредба на българското образование и в продължаващата квалификация на учителите? В каква посока се движи българското образование, какви промени са необходими и какво не достига, за да може младите хора да бъдат наистина подготвени за живота, коментира Стефан Лазаров, образователен експерт.
"Общите впечатления и наблюдения са, че през последните години българското образование по-скоро се намира в един застой", казва той.
И допълва, че очакваните реформи не са се случили и това дава отражение върху резултатите на учениците по много видим начин.
"За поредна година пропускаме възможността учениците да започнат да се обучават по нови учебни програми, които да ги доближат наистина до тези граждани, които искаме да виждаме", посочва експертът.
Върти се едно и също съдържание между отделните години, без да има промяна в това какво се учи. Без да има реален фокус върху уменията на учениците, както и върху техните компететности. Функционалната грамотност на българските ученици е ниска. Имам първокласници, които на практика не говорят български език и с тях трябва да се работи допълнително.
"Необходима е генерална промяна в учебните програми, както и промяна процеса на подбор на училищни директори. В момента близо 600 временно изпълняват тази дейност. Трябва да се преосмисли качествено преподаване", казва в заключение експертът.
Повече може да чуете в звуковия файл.
Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..
В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..
В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..
Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..
От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември..
Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет проф. д-р..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg