Случвало ли ви се е през зимата да търсите нещо в гардероба и от джобовете на някои летни къси панталони да се разпилеят стотици песъчинки, разказващи истории от лятото? Мигновено този златен прах ни води към спомените за изгреви и залези на морския бряг. Всеки един от тях - като малка капка спомен, съхранена във времето.
Спомен за миговете на надежда. А какво е човек без надежда?
И докато ни обзема носталгията, все по-бурното море на зимата ни кара да се съсредоточим и да се вгледаме в реалността на света, който ни обгръща. Да се замислим за ежедневието, изпълнено със смесица от радост и болка, насилие и солидарност, протести и контрапротести, природни стихии и човешка подкрепа – и всичко това би могло да се побере в джоба ни - като морските песъчинки.
Какво ни казва обаче това наше време? Изгубихме ли надеждата? Аз вярвам, че не сме. Човечеството показва ежедневно, че доброто съществува. Борим се смело срещу насилието, срещу несправедливостта и заедно ги побеждаваме. Случва се понякога и природата да ни разгроми, но ние отново с общи действия се справяме и продължаваме с надеждата напред.
Е, има едно нещо, което трудно преборваме – нашата човешка глупост. Тази, която ни кара да се качим пияни и дрогирани зад волана. Онова безразсъдство, което ни подтиква към жестокото физическо или психическо насилие. И онова плиткоумие, при което когато някой страда, ние подминаваме все едно проблемът не съществува и не сме ние тези, които ще се заемат с него. Да, тези песъчинки също изпадат от джоба ни. Те са малко по-тъмни от другите, но на фона на златния пясък, но стават съвсем незначителни за нас.
И все пак, независимо от предизвикателствата и грешките ни, има нещо, което ни прави хора, човеци. Това е нашата способност да учим и да растем, да се събуждаме от старите убеждения и да търсим по-добри начини да живеем. Всяко ново утро, като първите лъчи на изгрева, носи възможност за промяна и развитие.
Надеждата остава звездата, която насочва пътя ни. Тя ни кара да мечтаем за по-добро бъдеще и да работим за него. Надеждата е това вътрешно пламъче, което ни поддържа живи и ни води напред през трудностите.
И така, докато морето на времето и събитията в живота ни се движи, в джобовете на летните ни панталони ще има песъчинки – както златни, така и по-тъмни. Добре е да ги съхраняваме като наши уроци и спомени, за да се вдъхновяваме и растем. Така ще продължим да пътуваме през бурното море на живота, изживявайки всеки вълнуващ момент и се стремейки към по-добро утро. Кой знае – догодина тъмните песъчинки може да са по-малко.
Чуйте коментара в звуковия файл.
"Нашият ден" предлага на своите слушатели втора част на интервюто с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история – Ивaн Евстратиев Гешов – български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чийто подпис стои под първата емисия български левове...
За потенциала на ЛАРП (форма на ролева игра) да се използва за обучение, подобряване на комуникацията, работата в екип, взимането на решения и други полезни неща разговаряме във "Време за наука" с Илина Конакчиева , автор на учебно помагало за използване на ЛАРП игри в образованието. ЛАРП е съкращение от английското понятие Live Action Role..
Какво ни казва за променящия се свят на производителния труд изследването Broken class, Broken Glass – разговор във "Време за наука" с антрополога д-р Димитра Кофти. Д-р Кофти базира своите изследвания на теренни проучвания в България и Гърция. Тя е автор на докторантско изследване върху променящите се трудови отношения в контекста на..
Българите имат малко познания и недобра преценка по отношение на тегленето, оползотворяването и управлението на изтеглен кредит. Поне това казва статистиката, според която един на всеки трима работещи има проблемен дълг. Какво е да си длъжник в България? Кой и как трябва да помогне на хората, изпаднали в неплатежоспособност, да си "стъпят на..
На 22 април 1970 г. в САЩ за първи път е отбелязан Денят на Земята. В проявите тогава се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Идеята е да се привлече вниманието на хората към..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg