Д-р Павлина Върбанова, гост в ефира на "Нашият ден", повдигна важен въпрос за състоянието на комуникацията в съвременното общество. Тя изрази загрижеността си относно еволюцията на начина, по който говорим и общуваме и как това влияе на обогатяването и разнообразието на нашия език.
Д-р Върбанова сподели, че се опасява, че интелигентният начин на говорене и общуване става все по-рядък и често бива изтласкан на заден план. Според нея агресивният и обидният начин на разговаряне започват да се възприемат като нещо нормално в нашата комуникация, което е тревожно явление.
Със забързаното ни ежедневие се наблюдава тенденцията да общуваме с по-кратки фрази и да предаваме информация по-телеграфно. Според нея този начин на общуване не може да не оказва влияние върху богатството и разнообразието на езика.
Според нея е важно да владеем книжовен български език, особено при заемането на публични или политически длъжности. Тя задава въпрос за стандарта, който политиците, избрани в Народното събрание, следват при комуникацията си в медиите и социалните мрежи.
Със загрижеността, че някои политици използват агресивен модел на говорене, д-р Върбанова подчертава, че “властимащите не осъзнават пълноценно отговорността си към публичната комуникация“. Тя дори изразява подозрения, че това се прави съзнателно от някои политици, като се насърчават чувствата, които желаят да виждат у гласоподавателите, “защото в агресивна среда виреят именно тези чувства“.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху дивите животни. Сигналът бе подаден чрез публикация в социалните мрежи с многозначителното заглавие "За пиратките, фойерверките, празниците, хората и животните...". В навечерието на новата година екипът..
Каква е връзката между специфичните начини на вярващия човек за справяне с предизвикателствата и различните измерения на стреса. Доколко важна част от живота на човека е вярата? Как приема религиозните си убеждения? Дали се осланя на Бога в трудна ситуация, или разчитате на собствените си усилия? Дали се стреми към по-близко общение с Бога? За..
Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg