Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви щети ще покриват застрахователите след наводненията по Южното Черноморие?

Снимка: БГНЕС

Какви с начините за получаването на застрахователни обезщетения за материални щети, причинени от наводненията по Южното Черноморие?

"Всички заявления за претенции ще бъдат приети от застрахователите независимо от това, че сроковете, които са посочени в договорите на хората за подаване на уведомление са доста кратки.

Това казва в интервю за БНР Нина Колчакова, генерален секретар на Асоциацията на българските застрахователи.

Тя допълва, че има изключително много уведомления за претенции. Пострадалите трябва да се обърнат към техния застраховател и да следват стриктно неговите инструкции. Не трябва да представят документи за това, че наводнението се е случило и то беше широко отразено от медиите. Не бива да се свалят регистрационните номера, ако пострадалото средство е каравана или кола, която е отнесено в морето.

"Не говорим само за пострадалите от природното бедствие по южното Черноморие. Имаме коли потънали в Егейско и Йонийско море", посочва Нина Колчакова.

Тя коментира, че липсва точна статистика до колко жилищният фонд е застрахован. По изчисления на Асоциацията на българските застрахователи едва между 10% и 15% от недвижимото имущество на гражданите е застраховано. Този факт поставя нашето общество в голям риск поради липсата на защита. Средно за Европа са межди 30% и 50%. Обикновено, това е в държавите където застраховането на недвижимото имущество е задължително. Например във Франция е 100%.

Финансовата грамотност е много важно житейско умение, което всеки един български гражданин трябва да притежава, казва в заключение Нина Колчакова.

Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Новата пандемия", или как да се предпазим от измами в интернет?

В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..

обновено на 05.11.24 в 12:04

Перник беше домакин на Национална младежка конференция

Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..

обновено на 05.11.24 в 09:57

Сигурността или вечната игра на котка и мишка

С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..

публикувано на 05.11.24 в 09:00

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07