С премиера на спектакъла "Крали Марко - последната балканска легенда" откри новия си творчески сезон Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе.
Постановката е на Анастасия Събева по пиесата "Марко от Прилеп" на Владимир Левчев.
"Действието на тази пиеса се развива на границата между сън и реалност, между времето, когато земята е била плоскост върху гърба на костенурка, и времето на Колумбовите пътешествия, между подвизите на Крали Марко от балканските народни песни и реалния живот на феодала Марко Мърнявчевич от Прилеп, османски васал от края на 14 век", пише авторът на пиесата Владимир Левчев.
"Крали Марко става герой на почти всички балкански народи. Това е много интересно при него, защото той е, така да се каже, наднационален герой. Всички знаем – историческа личност, турски васал, бил е лоялен към османската власт, но същевременно всички балкански народи го превръщат в герой. Това е основната тема на пиесата и на спектакъла – как се случва това. Защото в крайна сметка се оказва, че митът е по-важен от реалността. И това е хубаво, защото човекът има нужда от тази надежда, която ражда тази легенда", сподели по повод премиерата режисьорката Анастасия Събева.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
В представлението участват актьорите Тодор Лазаров (в ролята на Крали Марко), Ивана Керанова, Ивайло Спасимиров, Миглена Везирова, Васил Витанов, Дона Вълова, Мартин Пашов, Евгения Явашева, Димитър Пишев, Мартин Емануилов, Ростислав Панков.
Сценографията е дело на Теодор Киряков, художник на костюмите - Елена Нацариду, композитор – Асен Аврамов, хореограф – Александър Манджуков.
Първата среща с публиката в Русе се състоя на 13 септември.
Следващото представление е на 20 септември.
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
Гостът ни е учил режисура, актьорско майсторство и театрален мениджмънт в Париж и Ню Йорк. През 2008 година във френската столица основава компания, в която работи с артисти от над 20 държави. Двукратен носител е на наградата "Млад талант на Париж", присъждана от парижкото кметство. Създател е на фестивали, летни академии и " Театър на чудесата"..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg