Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евелина Славкова, "Тренд":

Дистанцията между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ достигна 7%. Знаем ли причините?

| обновено на 15.09.23 в 16:34
Евелина Славкова
Снимка: Ани Петрова

Дистанцията между двата водещи политически блока в България достига близо 7%, увеличава се и дялът на хората, които смятат предсрочни парламентарни избори за необходими. Тези данни са от основните изводи на последното социологическо проучване, проведено от агенция "Тренд" по поръчка на в. "24 часа".

В интервю за предаването "Нашият ден" Евелина Славкова от изследователския център "Тренд" сподели своята гледна точка за този статистически образ на българското политическо пространство.

Тя подчертава, че този тренд е видим не само в данните от последното проучване, но и в редица други социологически изследвания, които агенцията извършва ежемесечно.

Една от тревожните тенденции, открити в проучванията, е намаляването на дяла на гражданите, които заявяват, че биха участвали в предстоящи избори. Този процент намалява с времето и стига до драматични нива. Славкова изразява загрижеността си от факта, че все по-малък брой граждани упражняват своето право и дълг да избират представители, които да отразяват техните виждания и интереси в Народното събрание.


Особено интересен аспект, който Славкова обсъжда, е връзката между ПП-ДП (Право и справедливост - Демократична България) и резултатите от проучването. Тази сглобка се формира с ясната реторика да се премахне Бойко Борисов от властта, и този начален ефект се отразява в намаляване на електоралната подкрепа на ПП. Проучването показва 7% разлика между двата блока, и то може да бъде върнато към факта, че реториката за смяна на властта събра под същия знаменател голям брой гласове, но сглобката след това се оказа по-сложна.

"Ефектът се вижда няколко месеца след конструирането на тази сглобка. Вижда се в намаляващият дял на електорална подкрепа на ПП. През септември измерваме 7% разлика. Избирателиете на ПП гласуваха за тях в котекста на това, че тяхната реторика беше – да махнем Бойко Борисов. Тази много силна начална реторика в крайна сметка завърши със сглобка, в която всички си говорят".

Кадровата тенденция е също важен аспект, който влияе на представянето на политическите сили. Всяка управляваща партия се изправя пред предизвикателствата на властта и използва отрицателните страни на управлението. Този елемент може да се използва, за да се обясни намаляването на подкрепата към ПП след създаването на ПП-ДП.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45