Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за Марин Бодаков със софийските "Литературни маршрути"

Снимка: @LiteraryWalks

Фондация "Прочети София" ни повежда на литературен маршрут из спомените за Марин Бодаков. С поезия, която ще озвучи целия парк на Военна академия, с една възстановена пейка във формата на буквата "Ш", на която Бодаков е посветил стихотворение, и с много хора, които ще кажат блага дума за поета, журналист, литературовед и преподавател, започват есенните "Литературни маршрути" на фондацията.

Петият им сезон се открива в събота, 16 септември, с начален час 16:30 пред Народния театър. Именно оттам започва "Помня този човек" – обиколката из София, посветена на поезията, критическата, журналистическа, редакторска и преподавателска работа на Марин Бодаков.

"Започваме от Народния театър, в близост до редакцията на вестник "Култура", където Марин е бил дългогодишен редактор. Решихме през всички спирки, през които минаваме, да каним различни хора, които са работили с него и които са били близо до него в различните му роли – и като редактор, и като преподавател в Журналистическия факултет на СУ, и като критик. Те ще разкажат и лични спомени и истории за това какъв беше Марин като човек. И така, постепенно, започвайки в 16:30, ще се придвижим до парка на Военна академия, където ще покажем пейката "Ш" – тя беше специално свързана с Марин, той написа едно стихотворение за нея. Неговата поезия стоеше на всичките пейки от проекта ни "Скритите букви". И ще може там, във Военна академия, да поканим всички хора, които са с нас, да прочетат по едно стихотворение от Марин Бодаков. На тази пейка, която ще остане в парка – освен стиховете, които ще бъдат на табелите – ще сложим и звуковия файл. Хората ще могат да слушат постоянно неговата поезия и се надяваме да се превърне в едно място, където хората не просто ще си спомнят за него, а ще се събират, ще четат, ще продължават да общуват и така да се свързват един с друг, по начина, по който Марин работеше за цялото поле – литературно и културно", каза в "Артефир" Тодора Радева, директор на фондация "Прочети София".


През септември и октомври петото издание на софийските "Литературни маршрути" ще включват:

• обиколка на столицата през погледа на Димитър Воев, която ще започне от култовия Кравай и ще представи поета и музикант като един човек, "Завършен в бъдеще време";

• кратък поглед към голямата литература на нощта и нейните безпокойства в "Нощта на литературата" на 27 септември с маршрут, воден от писателя Тодор П. Тодоров;

разходка в Националния политехнически музей с поетесата Албена Тодорова, която ще поведе хората през една възможна територия между литературата и науката;

• и първия литературен маршрут, посветен на конкретен жанр – "Опит за есеистична разходка през няколко улици и времена" с градската лекция на Биляна Курташева, тъй като "есето е жанрът, който може би най-точно реагира на кризите, в които така или иначе живеем".

"Целта на нашата инициатива е наистина да показваме, че в града съществува – сега, докато вървим по улиците – друга реалност, тази на литературата, на културата, на духа, на историите и значимите личности, които по някакъв начин продължават да живеят около нас", добави още Тодора Радева.

Целия разговор с нея, както и подробности около петото издание на "Литературните маршрути", можете да чуете в звуковия файл.

Снимки - ФС на Литературните маршрути
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивал на талантливите студенти театрали

Международният студентски театрален фестивал "Данаил Чирпански" в Стара Загора е първият фестивал у нас за дипломни спектакли на театрални академии от света. Започнал през 2017 г. в памет на Данаил Желев-Чирпански, колега и приятел на организаторите, загинал в пътен инцидент, фестивалът се провежда през две години с огромен ентусиазъм. Ето какво..

публикувано на 20.09.24 в 08:15

Поетическото познание на Васил Славов

Васил Славов е роден в София, където през 1989 г. излиза първата му стихосбирка "Спомен за потоп". Тогава заминава за САЩ, за да специализира след английската филология в Софийския университет литература, литературна критика и творческо писане и остава там. Вече е публикувал поезия, преводи и критически текстове в различни литературни издания у нас –..

публикувано на 19.09.24 в 18:35

Живко Седларски с няколко изложби в България

Известният ни скулптор живее във Франция, но винаги се представя като български артист. Почти всяка година той има изложба у нас, но този път представя изкуството си на софийската публика в две изложби – в галерия "Мисията" и в НДК, а след това с експозиции във Варна и Перник. Идеята за това мащабно представяне е на Албена Ненкова, която инициира и..

публикувано на 19.09.24 в 14:48
Сцена от

Другият театър

Думата театър обозначава толкова различни видове сценични изкуства, че увлечени от актуалната информация, понякога забравяме да подчертаем спецификите, които се крият зад разни сцени и програми. Една от различните по своя характер платформи е " Театър+ " на Народния театър "Иван Вазов", която преди броени дни срещна първата си публиката с шесто..

публикувано на 19.09.24 в 14:10
Манол Пейков

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание. Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но..

публикувано на 19.09.24 в 09:57