Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на "Артър и Клер" в Нов Български университет


Университетски театър НБУ ще представи новата си премиера за сезона на 21 септември от 19 часа. Пиесата "Артър и Клер" на немския драматург Щефан Фьогел ще бъде показана за първи път на българска сцена. Сюжетът ни насочва към Артър и Клер, които се срещат случайно в един хотел в Амстердам. Всеки от тях е планирал живота си до последната минута. Съдбата обаче има други планове за тях. Постановката е в жанра на класическия театър. Ива Стоянова – режисьор на спектакъла, и актьорите Майа Тинкова и Николай Марков, се обединяват около идеята, че изкуството не е самоцел на човешката суета, а платформа да заявяваш позиция и ангажимент към света около себе си:

"Иска ми се да се замислим за темите, които остават табу, за хората, които привидно изглеждат щастливи, а всъщност крият много болки и тежки съдби в себе си, но ние често дори не се замисляме за това. Не търсех психология докато репетирахме, искаше ми се тя да излезе от биографията на персонажите, от процеса на работа, от начина, по който Майа и Николай възприемат и градят образите си с времето." - споделя Ива Стоянова.

Майа Тинкова (вляво) и Ива Стоянова
Щефан Фьогел е един от най-търсените съвременни немскоезични драматурзи. Той е популярен с това, че чрез жанра на комедията поставя сериозни социални и екзистенциални теми, които често са възприемани в обществото като табу. Майа споделя, че персонажът на Клер е доста различен от нея самата:

"Ние сме независими артисти, за които театърът е възможност да говорим за нещата открито и честно. Изборът ни на текст не е случаен. "Артър и Клер" е трагикомедия, която засяга сериозни и в същото време пренебрегвани в нашето общество въпроси. Благодарим на департамент "Театър" и на Университетски театър НБУ, че повярваха в нас и ни подкрепиха!" – споделя Майа Тинкова, която е актриса и продуцент на проекта.

Сценография, костюми и осветление са на Юлияна Войкова-Найман. Композитор е Добромир Кисьов. Преводът е на Владко Мурдаров

Повече чуйте в разговора на Ангелина Грозева с режисьорката Ива Стоянова и актрисата Майа Тинкова.


По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщите на София разказват своите истории

Изложбата "Истории зад фасадата" на Регионалния исторически музей София ще се открие днес в Централните хали от 19 часа . Тя показва своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в столицата. Йордана Николова, археолог и част от проекта "Клада бг" на музея, разказва, че екипът им е обикалял из 40..

публикувано на 12.09.24 в 15:10
Боян Арсов и София Бобчева

Бебе на борда на Народния театър

На 13 и 14 септември в Народния театър "Иван Вазов" на камерна сцена са премиерните спектакли на "Бебе на борда" от Кристофър Дюранг . Режисьор на представлението е Василена Радева. То се реализира по програмата "Театър+". Кристофър Дюранг умее да разкрива болката и гнева емоционално и изтънчено. Той е сред най-забавните съвременни комедиографи..

публикувано на 12.09.24 в 14:45

Архитектурата среща археологията

Днес (12 септември) започва Международният форум "Брацигово – каменният поток на времето" , който ще продължи до 14 септември . За опазването на недвижимото архитектурно наследство, археологията и традициите в "Нашият ден" говори архитект Десислава Димитрова . Началото на форума е поставено през 2021 година от Камарата на архитектите в..

публикувано на 12.09.24 в 12:42
Або Славчев и Неда Узунколева

За книгите, поколенческите различия, света на 90-те години и света на ХХ век

В разгара на софийската Алея на книгата в "Нашият ден" разговаряме с Неда Узунколева , автор на романа "Днес не ми се излиза" , носител на Наградата "Южна пролет", както и с Або Славчев , писател, редактор, радиоводещ – за  книгите, поколенческите различия, света на 90-те години, и света на XXI век. Радослав Бимбалов: Много важно е да..

публикувано на 12.09.24 в 11:14

Радослав Бимбалов: Много важно е да признаем злото в себе си, за да го победим

Един роман, в който Бог се обръща към човека. Сюжет, който рисува една антиутопична картина за бъдещето, но говори за днес – за всички болни теми на времето, в което живеем. В "Нашият ден" Радослав Бимбалов представя своя роман "Ти, подобие мое" , който вече може да бъде намерен на Алея на книгата. Оруел написва антиутопията "1984" през..

публикувано на 12.09.24 в 10:33