Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви възможности има планетариумът на Военноморското училище във Варна?

Планетариумът на Висшето военноморско училище “Н.Й.Вапцаров” е една от впечатляващите забележителности на град Варна, споделяйки привилегията да разглежда безкрайната красота на звездното небе с тези, които се впускат в неговите астрономически преживявания. 

От дълбока древност мореплавателите са хранили почит към звездното небе – техният безпогрешен ориентир в необятността на световния океан и единствен светъл път към родните или тайнствени брегове.

Официално планетариумът е открит през 1985 г. и оттогава привлича граждани, ученически и туристически групи, които се наслаждават на звездни демонстрации, учебни лекции, конференции и различни културни събития – като концерти, представления, изложби и много други. Дори фирмени срещи и тържества намират своето място в този астрономически храм.

Сърцето на планетариума е Звездната зала, която е с диаметър 18 метра и разполага със 120 места. Този впечатляващ амфитеатър предоставя уникално визуално и акустично изживяване, като на полусферичния екран се разгръща звездното небе.

В Звездната зала курсантите на Морското училище имат възможността да проследят денонощното и годишно движение на Слънцето, Луната и планетите по небесната сфера, разглеждайки чудните звездни фигури на съзвездията, които от времената на митологията са наричани с митологични имена. Планетариумът предоставя възможност за наблюдение на почти всички астрономически явления, които обикновено не могат да се видят с невъоръжено око, включително слънчеви и лунни затъмнения, метеори, комети и други.

Както разказа доц. д-р Веселка Радева, старши преподавател по астрономия, в интервю за "Нашият ден", в планетариума курсантите от Висшето военноморско училище “Н.Й.Вапцаров” се обучават в дисциплината "Астронавигация".

"Морското училище е една от малкото морски академии, които разполагат с голям планетариум. Това е най-големият планетариум в региона, в съседните страни – Турция, Гърция – няма толкова голям", казва тя.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: naval-acad.bg
По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пловдивски ученици пишат писма до личностите, които са ги вдъхновили или разочаровали

23 януари е обявен за Ден на ръкописното писмо и  съвпада с датата, на която се е родил американския държавник Джон Хенкок, поставил пръв подписа си под Декларацията на независимостта. В съвременната дигитална епоха писането на ръка е почти изцяло заменено от електронната комуникация. Ръкописните писма и бележки обаче подобряват паметта,..

публикувано на 23.01.25 в 09:35

Профилактиката на мигрената: Ключът към по-добро качество на живот

На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..

обновено на 22.01.25 в 14:08

Народната обсерватория в Димитровград кани всички да погледнат нагоре

В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..

обновено на 22.01.25 в 12:57

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..

публикувано на 22.01.25 в 12:48
Д-р Янчо Делчев

ВМА извърши първа операция с ново поколение апарат Da Vinci Xi

Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..

публикувано на 22.01.25 в 12:29