Планетариумът на Висшето военноморско училище “Н.Й.Вапцаров” е една от впечатляващите забележителности на град Варна, споделяйки привилегията да разглежда безкрайната красота на звездното небе с тези, които се впускат в неговите астрономически преживявания.
От дълбока древност мореплавателите са хранили почит към звездното небе – техният безпогрешен ориентир в необятността на световния океан и единствен светъл път към родните или тайнствени брегове.
Официално планетариумът е открит през 1985 г. и оттогава привлича граждани, ученически и туристически групи, които се наслаждават на звездни демонстрации, учебни лекции, конференции и различни културни събития – като концерти, представления, изложби и много други. Дори фирмени срещи и тържества намират своето място в този астрономически храм.
Сърцето на планетариума е Звездната зала, която е с диаметър 18 метра и разполага със 120 места. Този впечатляващ амфитеатър предоставя уникално визуално и акустично изживяване, като на полусферичния екран се разгръща звездното небе.
В Звездната зала курсантите на Морското училище имат възможността да проследят денонощното и годишно движение на Слънцето, Луната и планетите по небесната сфера, разглеждайки чудните звездни фигури на съзвездията, които от времената на митологията са наричани с митологични имена. Планетариумът предоставя възможност за наблюдение на почти всички астрономически явления, които обикновено не могат да се видят с невъоръжено око, включително слънчеви и лунни затъмнения, метеори, комети и други.
Както разказа доц. д-р Веселка Радева, старши преподавател по астрономия, в интервю за "Нашият ден", в планетариума курсантите от Висшето военноморско училище “Н.Й.Вапцаров” се обучават в дисциплината "Астронавигация".
"Морското училище е една от малкото морски академии, които разполагат с голям планетариум. Това е най-големият планетариум в региона, в съседните страни – Турция, Гърция – няма толкова голям", казва тя.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg