Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филмите на "Златна роза" 2023 през очите на кинокритиката

Снимка: @GoldenRoseFestival

Българското кино не е във възход, но върви във възходяща градация, смята кинокритиката на тазгодишната 41-ва "Златна роза". А какво е един филмов фестивал без гледната точка на своите критици?!

Фестивалът на българския игрален филм отново е различен. Той предлага разнообразни филми като жанр, стил и търсения на авторите. Статистиката гласи, че това са 59 филма, от които 53 са игрални, 2 са документални, а 4 са сериали – новото в това издание на "Златна роза". 12 от тях се в основната конкурсна програма, а късометражното кино предлага 25 филма в седем отделни програми.

Гилдия "Критика" към Съюза на българските филмови дейци накрая ще връчи и наградата си. Всяка година списание "Кино" отразява "Златна роза", и то по калейдоскопичен начин. Всеки от критиците следи зорко програмата, а след това пише своята визия – за фестивала, за филмите, за тенденциите. По този начин се създава една пълна и всеобхватна картина на най-новото в българската кинематография.

"Аз имах щастието да гледам "Уроците на Блага" и заявявам най-откровено, че това е изключителен филм. Филм, който според мен е не само на нивото на най-доброто европейско кино, но дори в някои елементи и детайли го надскача, защото във всеки компонент филмът е изваян. Да не говорим за историята – тя е универсална, а и Ели Скорчева е невероятна", каза Людмила Дякова, председател на гилдията и главен редактор на списание "Кино". По нейно мнение колкото и високо да са останалите филми, няма да надминат "Уроците на Блага". Неслучайно комисията единодушно избира филма за новото българско предложение за „Оскар“ през 2024 година.

Все пак има очакванията към другите заглавия в конкурсната програма и те са насочени най-вече към "Записки по едно предателство" на проф. Георги Дюлгеров и "Диада" на Яна Титова.

"Аз искам да погледнем нещата от друг ракурс – каза Геновева Димитрова. – Сред тези 12 заглавия, които има в конкурса на "Златна роза", 5 са дебютни, което си е жестоко само по себе си. От тях 4 са копродукции, както напоследък си е съвсем резонно да се прави – филмите да бъдат копродукция, всеки по-отворен продуцент ще предпочете в различни страни да има премиера филмът му. Но имаме и два независими, единият е дългоочакваният дебют на талантливия Петър Русев, завършил в Дания, наш приятел, който се казва "Апостол: един нежен рицар в Бруталия", със Георги Гоцин, който също е продуцент на филма. Много съм любопитна за него. Гледахме и "Аромат на липа" на Сиси Денкова от Щатите".

В "Артефир", макар и в третия ден на фестивала, Геновева Димитрова и Людмила Дякова споделиха своите очаквания, прогнози и мнения със слушателите.

В звуковия файл можете да чуете повече за:
• "Добрият шофьор" и размитите граници между документалното и игралното кино, на които ставаме свидетели на "Златна роза" 2023 посредством работата на Тонислав Христов;
• социално устроените режисьори и добрата работа с актьорите;
• какво мисли критиката за сериалите и филмите на историческа тематика;
• представянето на книгата "И един ден, когато стана писател…" на Филип Трифонов, с участието на сина му Мартин Трифонов и драматурга Николай Гундеров;
• както и малко любопитни факти за филмите "Аромат на липа", "Чалга" и "Чума".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Павел Койчев – "Той и Тя" на крайбрежната алея на Созопол

Две внушителни 4-метрови фигури – мъжка и женска – изпълват окото на крайбрежната алея на Созопол. Созопол – който вече е Аполония и посреща за 40-и път Празниците на изкуствата. Тези фигури са замислени и направени в умален мащаб преди няколко години – още тогава за море.  Фигурите са от стиропор, облечени са с полиестерна смола. Цветът е сребърен..

публикувано на 28.08.24 в 16:25
Греди Асса

Виталният дух на срещата на водата и въздуха – Греди Асса на "Аполония"

Художникът Греди Асса представя на "Аполония" в Созопол своята нова изложба "Пътувания: острови, морета". Това е 40-ото издание на Празниците на изкуствата.  Творбите в експозицията са създадени специално за събитието. Подборът е специален. Тематиката е морска, а от творбите лъха ефирност и почти акварелност в маслените бои. Ето какво споделя творецът..

публикувано на 28.08.24 в 15:45

За белите петна и тъмните ъгли в съвременната българска история на изкуството

В предаването "Какво се случва" този път се разказва за това, което вече се е случвало. И по точно – за белите петна и тъмните ъгли в историята на българското изкуство от близкото минало – близкото несвършващо междувековие.  Променя ли се реалното положение в изкуството от тази недоосветеност? Защо съдбата на някои автори е като да са изтеглили "късата..

публикувано на 28.08.24 в 10:00
Владимир Люцканов

Владимир Люцканов: "Аполония" е низ от причудливи и луди случки

Владимир Люцканов – актъор, сценарист и режисьор, един от първите аполонци – си припомня в "Нашият ден" първите стъпки на "Аполония" и любими фестивални моменти. Люцканов е бил сред координаторите на "Аполония" още през втората година от нейното съществуване. Работата е била денонощна и изпълнена с ентусиазъм и куриозни случки. Люцканов..

публикувано на 28.08.24 в 09:08

Изложба с произведения на Наум Хаджимладенов в София

През лятото на 2024 година се навършват 130 години от рождението на изтъкнатия български художник, живописец и график Наум Хаджимладенов (1894 -1985 г.). Годишнината се отбелязва с възпоменателна изложба в Художествената галерия "Проф. Васил Захариев" в родния град на твореца Самоков и столичната галерия Artmark . Наум Хаджимладенов е един от..

публикувано на 27.08.24 в 08:10