Различни са причини за недостига на лекарства в България. Страната няма как да повлияе на големите производители, когато те имат проблеми с производството или логистиката. Това, че сме малък пазар, ни прави не особено привлекателни, особено за новите лекарствени продукти.
"Причините са много и разнообразни, съответно подходите за решаване на проблема или по-скоро за ограничаване на мащабите на проблема са различни и комплексни."
Това казва в интервю за БНР Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз. Той коментира, че когато има производствени проблеми за някой производител или логистични затруднения, свързани с различни външни фактори, те трудно могат да бъдат повлияни.
"Това, което трябва да си оправим, е вътрешният пазар", допълва магистър-фармацевтът.
В страната липсва навременна и обективна информация за потреблението на лекарства.
"Въпреки, че нормативно е заложено все още нямат възможност да виждат в складовете дали има, или няма даден лекарствен продукт“, казва той.
83% от сигналите за липсващи лекарства на европейски нива са за заменими лекарствени продукти, сочи проучване. България е една от държавите, в които няма разрешена генерична замяна.
Страната ни е фонемен, тъй като въпреки записаното в закона има едни и същи собственици на вериги от аптеки, складове и дори производители.
От съсловната организация определят като "замитане на проблема" опитите за "решаване" на проблема с достъпа до лекарства и фармацевтична грижа в малките населени места, където няма аптека, чрез мобилни аптеки, вендинг автомати, онлайн продажби или отпускане от неквалифициран персонал.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg