На 25 септември 2023 г. отбелязваме Световния ден на белия дроб. Темата на тазгодишната кампания е "Достъп до профилактика и лечение за всички".
Кои са рисковите фактори за този най-голям вътрешен орган, който за съжаление е изложен на почти всички вредни фактори на външната среда, като се започне от мръсния въздух, изгарянето на биомаса, вредните газове, които се отделят в атмосферата, както и тютюнопушенето?
"Този ангажимент за профилактика и лечение за всички хора означава да подобрим достъпа, да подобрим възможностите на всички българи да получат адекватна профилактика и диагностика и лечение на респираторни заболявания."
Това казва в интервю за БНР д-р Цветомила Дудевска, пулмолог, управител на Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести (СБАЛББ) в Троян. Тя допълва, че в групата на хроничните незаразни болести попадат ХОББ, астмата, ракът на белия дроб, както респираторните инфекции и туберкулозата. Профилактика е изключително важна, за да не се допуска развитието на тези изключително сериозни заболявания на белия дроб.
"Всеки 4-ти българин не се е възползвал от годишния си профилактичен преглед, което е много тъжно“, посочва д-р Цветомила Дудевска.
В България около 9% от населението страда от астма. Това е най-честото хронично белодробно заболяване при деца в целия свят. ХОББ е трета причина за смърт в световен мащаб. Очаква се до 2030 г. да стане второто хронично заболяване като смъртност след диабета. Особено тревожна е статистиката за рак на белия дроб. Всекидневно в света умират 10 души.
"През цялата седмица във всички болници в страната се провеждат безплатни профилактични прегледи за риск от туберкулоза. Медицинската общност прави необходимото и призовава всички българи да се опитат да обърнат повече внимание на белите си дробове", твърди пулмологът."Най-често срещаният симптом за проблем с белите дробове е кашлицата. Ако имате кашлица в продължение на повече от три седмици, това изключително притеснително и би следвало да бъде потърсена помощ от пулмолог“, казва още д-р Дудевска.
Връзката между сърцето и белите дробове е много тясна. Пулмолозите призовават всички пациенти, особено онези, които са прекарали Covid-19 инфекция, задължително да намерят път към двата вида специалисти – пулмолог и кардиолог. При затруднено дишане, обща отпадналост и слабост консултацията с тях е задължителна.
Целия разговор с д-р Цветомила Дудевска можете да чуете в звуковия файл.
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg